تحلیل بازار فولاد

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته سوم فروردین ۹۹

با شروع سال 99 ما هم مطابق انتظار ، اولین ویدیو تحلیل بازار آهن و فولاد سال 99 را با بررسی تاثیر اپیدمی ویروس کووید19 بر بازار شروع می کنیم. در این ویدیو تحلیل بازار به بررسی نحوه شروع به کار بازار آهن تهران در آغاز سال 99، اولین معاملات انجام شده در بورس کالا و قیمت بازگشایی مقاطع طویل در برخی شهرستان ها می پردازیم.

 

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت

پس از پایان تعطیلات نوروزی لیستی از مشاغلی که تا تاریخ 20 فرودین اجازه فعالیت ندارند منتشر شد که بازار آهن و فولاد نیز در این موارد قرار داشت. ورودی بازارهای اصلی آهن تهران  مانند آهن مکان توسط نیروی انتظامی مسدود گردید و عملا می توان گفت به علت عدم بارگیری اکثر معاملات در تهران انجام نشد. از طرف دیگر اکثر کارخانه ها نیز فروش نداشتند که این موضوع باعث تعطیلی نسبی بازار آهن و فولاد شد. اما گویا در شهرهای دیگر مانند اصفهان بارگیری ها صورت گرفته است که قیمت کالا ها تقریبا بدون تغییر نسبت به قیمت محصولات بازار آهن در آخرین روزهای سال 98 بود. قیمت پروفیل در پایه 9000 هزار تومان، قیمت میلگرد بر پایه 6200 تومان و سایر مقاطع فولادی نیز به همین ترتیب.

اما در طرف دیگر ماجرا یعنی بورس کالا اتفاق به گونه ای غیر قابل پیش بینی رقم خورد پس از لغو شدن عرضه شمش و مقاطع در تاریخ  11 فرودین و موکول شدن آن به تاریخ 17 فروردین شمش در این تاریخ با قیمت میانگین 46986 ریال و افزایش 300 تومانی نسبت به آخرین عرضه در تاریخ 26 اسفند 98 داشت. در فردای معاملات شمش مصوبه جدیدی از طرف کارگروه تنظیم بازار ابلاغ گردید مبنی بر افزایش اختلاف قیمت پایه مقاطع طولی نسبت به قیمت معاملاتی شمش به طوری که این ضریب از 7 درصد برای میلگرد به 11 درصد و برای تیرآهن به 14 درصد افزایش یافت.

و اتفاق جالب اینجاست که با وجود تمام این افزایش قیمت ها ذکر شده در بالا قیمت تیرآهن 14 تا 18 ذوب آهن در سه شنبه 19 فرودین با قیمت میانگین 5367 تومان بسته شد تا با کاهش نسبت به آخرین قیمت بورس تیرآهن در سال 98 این مقطع روند کاهشی خود رو همچنان حفظ کند و پیش بینی می شود در هفته ی جاری در صورت باز شدن بازار آهن و فولاد شاهد افت قیمت تیرآهن مخصوصا در سایز 14 باشیم.

میلگرد ذوب آهن نیز با قیمت 5453 تومان افزایش اندکی نسبت به آخرین قیمت بورس میلگرد در سال 98 داشت که به نظر نمی رسد در این شرایط باعث افزایش قیمت ها گردد و پیش بینی میگردد در هفته ی آتی نیز با همین قیمت بین 6000 تا 62500 تومان عرضه گردد.

با لغو شدن این هفته ی بورس ورق و عدم فعالیت برشکاری ها و مراکز توزیع اصلی عملا باید بازار این کالا را بسته قلم داد کرد و منتظر بازگشایی و کشف قیمت مقاطع فولادی بود.

همچنین در ابلاغیه اخیر وزارت بهداشت مبنی بر بازگشایی کسب و کار ها، بازار آهن و فولاد در دسته مشاغل کم خطر قرار گرفت. البته این موضوع در حال حاضر برای تمام شهر ها به جز تهران است. به این ترتیب بازارهای آهن و فولاد واقع در شهرستان ها می توانند فعالت خود را با رعایت اصول بهداشتی از تاریخ 21 فروردین 99 از سر بگیرند.

بازار آهن تهران اما همچنان بسته خواهد بود و به نظر بازگشایی آن به روزهای آخر فرودین موکول می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *