تب و تاب افزایش قیمت فولاد در اروپا

تب و تاب افزایش قیمت فولاد در اروپا

در تاریخ 14 ژوئن، منابع خبری پلاتس (S&P Global Platts) از افزایش قیمت فولاد اروپا همگام با افزایش کمبود فولاد و نیز پیشنهاد پادمان در خصوص افزایش سهمیه‌های وارداتی به اتحادیه اروپا، خبر داد. هفته گذشته اتحادیه اروپا به سازمان تجارت جهانی (WTO) اطلاع داد که پیشنهادی مبنی بر تمدید 3 ساله سهمیه‌های فولاد حفاظت شده با نرخ آزادسازی سالانه 3 درصد ارائه داده است. سیستم فعلی پادمان که از سال 2018 واردات به اتحادیه اروپا را کنترل می‌‌کند، برنامه دارد پس از 3 سال فعالیت در تاریخ 30 ژوئن به پایان برسد.

محدودیت‌های اعمال شده در مسیر تجارت خارجی جهت جلوگیری از آسیب‌های ناشی از رقابت خارجی به توسعه داخلی هر کشور، با نام پادمان یا حفاظت در حقوق بین الملل شناخته می‌شود. فعالین بازار نسبت به این مسئله واکنش‌های متفاوتی نشان دادند. در حالی که اغلب منابع پیش‌بینی می‌کردند پادمان‌ها همچنان تداوم داشته باشند، منابع صادرکننده به اتحادیه اروپا و خریداران محصولات وارداتی امیدوار بودند که در جهت جبران کمبود فعلی فولاد در اروپا، سطح سهمیه 5 درصد افزایش یابد.

در بازار اروپا خریداران، انتظار دارند کمبود فولاد ادامه‌دار باشد. یک سهامدار اروپایی در این خصوص بیان کرد: “به عقیده من شرایط آینده اقتصاد با مشکل روبرو خواهد بود. واضح است که اروپای غربی قادر به تامین نیاز کل اروپا نیست و رشد 3 درصدی تفاوت چندانی ایجاد نخواهد کرد. در این میان اروپای جنوبی بیش از سایرین تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. این منطقه به طور معمول به واردات متکی است و در صورتی که راه واردات آن‌ها بسته شود، به ویژه در ایتالیا و شرکت فولادی ایلوا، تامین کامل تقاضای آن‌ها با مشکلات عدیده روبرو خواهد شد.” ایتالیا (بازاری وابسته به واردات) با کمبود محصولات کویل ورق روبرو شده است؛ چراکه ظرفیت تولیدی کارخانه فولادی Acciaierie d’Italia (کارخانه سابق ایلوا در جنوب ایتالیا) نیز کاهش یافته است.

کمبود کویل ورق در ایتالیا
کمبود کویل ورق در ایتالیا

یک منبع ایتالیایی بیان داشت: “این تصمیم تعجب همگان را برانگیخت، زیرا تصور ما این بود که به دلیل وضعیت و شرایط کنونی بازار از جهت مواد اولیه و افزایش قیمت‎های داخلی، راه برای واردات باز شود تا تقاضای نامتعادل فولاد در بسیاری مناطق به تعادل برسد. مطمئنا خریداران فولاد از این اقدام ناراضی خواهند بود؛ زیرا درک چنین شرایطی و چگونگی حفظ واردات تحت این مقررات، مشکل است. خریداران در چنین موقعیتی باید استراتژی‌هایی برای خود تنظیم کنند.”

در روزهای اخیر، قیمت مقاطع نورد گرم در اروپا روندی نزولی داشته، اگرچه سطح قیمت‌ها هنوز بالا است.بر اساس ارزیابی‌های روزانه پلاتس در تاریخ 14 ژوئن، قیمت HRC در سطح 1132.5 یورو / میلیون تن به‎صورت تحویل درب کارخانه (EXW) Ruhr ثابت ماند؛ زیرا در مارس سال جاری از بالاترین سطح خود که 800 یورو / میلیون تن در ژوئن 2008 بود، تجاوز کرد.

ارزیابی هفتگی میلگرد اروپای شمال غربی در 11 ژوئن در سطح 800 یورو / میلیون تن EXW شمال غربی اروپا قرار داشت که به بالاترین سطح خود در ژوئن و جولای 2008 یعنی نزدیک به 815 یورو / میلیون تن رسید.

این منبع ایتالیایی در ادامه گفت: “این مساله به آتش موجود در بازار دامن می‌زند – قیمت‌ها دو هفته با ثبات همراه خواهند بود اما با اطمینان از وجود تصمیم پادمان – با بازگشت خریداران به عرصه خرید، واکنش بازار شدت می‌گیرد و قیمت‌ها افزایش می‌یابند.”

سوپرایز نشدن منابع صادر‌کننده به اتحادیه اروپا

ویسل یایان، دبیر کل انجمن تولیدکننگان فولاد ترکیه (TCUD) گسترش پادمان‌ها را اقداماتی حمایت‌گرانه در برابر قوانین تجارت آزاد دانست که نگرش و رفتار متناقض اتحادیه اروپا را ثابت می‌کند.

وی در ادامه گفت: “آن‌ها در حالت مذاکره با ایالات متحده هستند تا موانع تجاری را از میان برداریند، با این‌حال به طور ناعادلانه‌ای در حال گسترش موانع در برابر ما هستند.”

صنعت فولاد ترکیه که در حال حاضر ظرفیت تولیدی آن در حال گسترش است، پیش‌بینی می‌شود در آینده یکی از تاثیرگذارترین‌ها در تصمیم‌گیری و تمدید پادمان اتحادیه اروپا باشد.

به گفته یکی از نمایندگان ترکیه، صادرکنندگان ترکیه هنوز توانایی این را دارند که محصولات خود را به بازارهای صادرات جایگزین در ایالات متحده و آمریکای لاتین بفروشند. اما هنوز هم پیامدهای منفی محدودیت‌های دسترسی برای خریداران اروپایی محسوس است.

وی در ادامه اشاره کرد: ” با توجه به این‌که قیمت HRC در سطح بسیار بالایی قرار دارد، خریداران بازار را به آرسلور (Arcelor) واگذار کرده‌اند و با مشکلاتی روبرو خواهند بود.”

به گفته یکی دیگر از بازرگانان ترکیه‌ای، صادرات به روال قبل ادامه خواهد داشت و انتظار می‌رود رسیدگی‌های ضد-دامپینگ (ضد بازارشکنی) کمیسیون اروپا در مورد مقاطع گالوانیزه گرم از ترکیه و روسیه به اتحادیه اروپا برای صادرکنندگان دردسرساز باشد.

پیش‌بیین شما از روند قیمت جهانی فولاد در روزهای آینده چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *