۱۲ شهریور ۱۳۹۹ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری

گفتگوی زنده: همه چیز درباره تولید و مصارف پروفیل

۳.۷/۵ - (۴ امتیاز)

در گفتگو زنده این هفته در صفحه ایسنتاگرام آیرمارت به بررسی کارخانه‌های تولید پروفیل و مصارف آن برحسب کیفیت، از نقطه نظر مصرف‌کننده پرداخته‌ایم.

 

 

تولید پروفیل

هم‌اکنون ۳ کارخانه فولاد مبارکه، نورد و لوله اهواز، مجتمع فولاد گیلان، تولید کننده‌های اصلی ورق به عنوان ماده اولیه تولید پروفیل ساختمانی هستند.
در این بین، ورق تولید شده توسط کارخانه فولاد مبارکه به دلیل ضخامت دقیق و نداشتن تلورانس ابعادی، از کیفیت بالایی برخوردار است. اما درمورد پروفیل مجتمع فولاد گیلان و نورد و لوله اهواز نمی‌توان از ضخامت و اندازه دقیق اطمینان داشت، چراکه امکان دارد طول پروفیل اعوجاج داشته باشد و اندازه‌های آن دقیق نباشد. این مساله درجایی خودنمایی می‌کند که اندازه دقیق، بسیار مهم است. مانند پروفیل سبک که در ادامه مطلب به آن اشاره خواهیم کرد.
تمرکز مکانی کارخانه‌هایی که در کشور ما از ورق فولاد مبارکه برای تولید پروفیل استفاده می‌کنند؛ در اصفهان و تهران است. از مطرح‌ترین آن‌ها می‌توان به مانند تهران شرق، کیان پرشیا، جهان پروفیل در تهران و به فلز سپاهان، آرین پروفیل و آپادانا در اصفهان اشاره کرد.

شناخت کیفیت پروفیل برحسب موارد کاربرد آن:

کیفیت مورد انتظار از پروفیل بر اساس کاربرد آن متغیر است.
گاهی برای جلوگیری از برهم خوردن طراحی، دقت ابعادی و ضخامت مهم است تا سازه از استحکام لازم برخوردار باشد و وزن آن کنترل شود.مثل دستگاه‌های بدنسازی، باسکول و ترازو، ماشین آلات صنعتی و شاسی خودرو.
در این صورت خرید از کارخانه‌هایی که تلورانس ابعادی دارند، پیشنهاد نمی‌شود. چراکه تفاوت اندازه و ضخامت علاوه بر پایین آوردن استحکام، باعث سنگینی بار و سازه شده، در نتیجه هزینه اضافی بر مصرف کننده تحمیل خواهد شد. در ویدیو به تفصیل به این موضوع پرداخته‌ایم.
در همه موارد اما اینگونه نیست. از جمله می‌توان به ساخت سوله، ساختمان، پل، حصار و گاردریل اشاره کرد. در این موارد استحکام و دقت ابعادی مطرح نیست و استفاده از پروفیل کارخانه فولاد مبارکه که گران تر است، ضروری نخواهد بود.

همچنین می‌توان به لوله داربست اشاره کرد که مهم ترین عامل در انتخاب، نه وزن و نه استحکام، که تنها قیمت است. پس نیازی به استفاده از پروفیل درجه یک نیست.
بسیاری از کارخانه‌ها هستند که برای تولید پروفیل از ورق گیلان یا اهواز استفاده می‌کنند. اما از آنجا که دستگاه‌هایشان وارداتی و یا از استاندارد بالایی برخوردار است؛ کیفیت پروفیل آن‌ها بسیار بالا و مانند پروفیل تولید شده توسط کارخانه فولاد مبارکه است. تا حدی که تفاوت بین آن‌ها قابل تشخیص نیست و می‌توان از آن‌ها خریدی با قیمت کم‌تر ولی با کیفیت زیاد داشت.

در آخر به پروفیل مبلی می‌پردازیم. در تولید پروفیل مبلی از ورق روغنی استفاده می‌شود که بسیار باکیفیت است و بین کارخانه‌های تولید‌کننده آن تفاوت زیادی مشاهده نمی‌شود. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا با وجود این عدم تفاوت، قیمت‎ تولیدکننده‌ها با یکدیگر فرق می‌کنند؟
در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این تفاوت قیمت به علت برند بودن تولید برخی کارخانه‌هاست و مبنی بر کیفیت بالاتر پروفیل نیست. در نهایت پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از جزئیات بیشتری که در متن نگنجیده است؛ تماشای این ویدیو را از دست ندهید. همچنین شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت پروفیل و بهره‌مندی از مشاوره تخصصی، با کارشناسان آیرومارت تماس بگیرید.

۱۲ شهریور ۱۳۹۹ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران