۵ شهریور ۱۳۹۹ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری

گفتگوی زنده: همه چیز درباره پروفیل

۵/۵ - (۱ امتیاز)

در گفتگو زنده این هفته به شناخت پروفیل، خدماتی که روی آن انجام می‌گیرد و بررسی ورق به عنوان ماده اولیه تولید پروفیل، می‌پردازیم.

 

 

 

انواع پروفیل:

پروفیل به مقطع قوطی شکل تولید شده از ورق گفته می‌شود و مصارف مختلفی دارد. از همین رو به ۴ نوع زیر تقسیم می‌شود.

 • پروفیل ساختمانی:
  پرمصرف ترین نوع آن محسوب می‌شود از همین رو بالاترین تیراژ تولید را به خودش اختصاص داده است.
  از مصارف آن می‌توان به زمینه ساختمانی ، ساخت در و پنجره، حصار و …. اشاره کرد.
  از مشخصات آن تنوع ابعادی است. هرچند که معمولا پروفیل ساختمانی در سایز‌های کوچک تولید می‌شود اما از تنوع زیادی برخوردار است و از سایز ۲۰ در ۲۰ تا ۱۰۰ در ۱۰۰ تولید می‌گردد. از آنجاکه مصارف این کالا به‌گونه‌ای نیست که انتظار استحکام بالا از آن داشت؛ ضخامت آن حداکثر ۴ میلی‌متر خواهد بود.
 • پروفیل صنعتی:
  اندازه تولید این کالا از ۱۰۰ در ۱۰۰ شروع می‌شود و از آنجاکه به عنوان ستون در کارخانه‌ها و سوله‌ها و یا بالابر و شاسی خودروهای سنگین استفاده می‌شود؛ باید از استحکام باالایی برخوردار باشد. این کالا نسبت به نوع ساختمانی آن کاربرد کم‌تری دارد و به همین دلیل از تنوع سازی زیادی برخوردار نیست.
 • پروفیل Z
  بیشترین کاربرد آن برای سقف سوله‌ها است و به همین دلیل ضخامت آن از ۲ تا ۳.۵ میلی‌متر متغیر است؛ چراکه انتظار استحکام زیادی از آن نمی‌رود.
 • پروفیل مبلی
  این مدل، از سایر مدل‌های پروفیل کاملا متفائوت است. به این دلیل که برای ساخت مواردی که پیش‌تر گفته شد از ورق سیاه و برای تولید پروفیل مبلی از ورق روغنی استفاده می‌شود.متفاوت از بقیه است.
  بسیار پرمصرف هستند و از آنجا‌که قابلیت انعطاف و فرم‌پذیری دارند و سبک هستند؛ برای ساخت لوستر، مبلمان، تخت بیمارستانی و مواردی از این دست استفاده می‌شوند.

ورق ماده اولیه ساخت پروفیل:

ورق‌های موجود در بازار توسط سه کارخانه فولاد مبارکه، مجتمع فولاد گیلان و نورد و لوله اهواز تولید می‌شوند.
قیمت پروفیل بر اساس مدل ساختمانی آن تعیین می‎شود و ورق‎های نازک بار در دسته پروفیل ساختمانی استفاده می‌گردند. از همین رو قیمت ورق تاثیر مستقیم بر نرخ پروفیل دارد.

چه خدماتی بر روی پروفیل انجام می‌شود؟

 1. ابعاد سفارشی: در بعضی کارخانه ها در صورت اینکه سفارش خریدار به میزان قابل قبولی، مثلا ۱۵ تن باشد؛ انجام می‌گیرد.
 2. گالوانیزه کردن: برای محیط‌های مرطوبی مانن گلخانه نیاز به گالوانیزه شدن وجود دارد که توسط خود کارخانه یا برخی کارگاه‌های تخصصی صورت می‌گیرد.
 3. متغیر بودن میزان خرید: از آنجا میزان خرید شما ممکن است کم‌تر از شاخه‌های بسته بندی شده باشد؛ می‌توانید به بازار و خرده فروشان مراجعه و کالای مورد نظر خود را تهیه فرمایید.
۵ شهریور ۱۳۹۹ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران