نمودار تغییرات قیمت مقاطع فولادی- مهر ۹۹

تحلیل ماهیانه قیمت آهن‌آلات از جمله خدمات بخش تولید محتوای شرکت آیرومارت است. داشتن دانش کافی درمورد قیمت و روند صعودی یا نزولی آن و همچنین شناخت مناسب درباره عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن می‌تواند شما را در خرید مقاطع فولادی کمک نماید. در مهرماه 1399 روند تغییرات قیمت آهن به صورت زیر می‌باشد.

 

کنترل نوسانات بازار فولاد

ابتدای این ماه بازار ورق بسیار متلاطم بود. بطوریکه تحت تاثیر بورس کالا و قیمت دلار با افزایش  شدید و از طرفی به علت نبود تقاضا با رکود نسبی روبرو بود. نیمه دوم مهرماه اما شاهد یک پله کاهش قیمت بودیم که به علت بالارفتن قیمت دلار و تحریم بانک‌های ایرانی ماندگار نبود. در آخر با تزریق ارز به بازار، این روند تا حدود زیادی کنترل شد.

بالارفتن قیمت ورق، متعاقبا بر قیمت پروفیل هم تاثیر گذاشته بود و موجب شد تا با بازار افزایشی آن روبرو باشیم. تا حدی که بازار پروفیل به علت قیمت بالای ارز و سردرگمی خریداران و فروشندگان، به حالت نیمه تعطیل درآمد. این روند تا هفته دوم مهرماه ادامه داشت. تعطیلات اربعین، نبود تقاضا و پایین آمدن نرخ ارز را می‌توان از عواملی دانست که موجب توقف این سیر صعودی شدند. علی‌رغم توافق سندیکای لوله و پروفیل مبنی بر فروش پروفیل فولاد مبارکه براساس نرخ عرضه ورق در بورس کالا بعلاوه اجرت ، تغییر چندانی بر بازار پروفیل بوجود نیامد.

بازار استیل هم از این تلاطمات بی‌نسیب نماند و خرید و فروش تناژهای بالای این مقطع انجام نمی‌پذیرفت. تفاوت فاحش قیمت‌هایی که از سوی دارندگان کالا اعلام می‌شد هم بر این روند دامن می‌زد. در روزهای پایانی مهرماه با کاهش نسبی نرخ ارز، بازار استیل هم با ثبات نسبی همراه شد اما این مساله موجب افزایش تقاضا نشد و همچنان با رکود این بازار همراه بودیم.

مهرماه، زمان رکود بازار مقاطع طویل بخصوص میلگرد بود. افزایش شدید نرخ ارز، بورس کالا و نبود تقاضا از عوامل موثر بر این روند بودند. هرچند برخی سایزهای تیرآهن به دلیل نبود تقاضا با این مسیر همسو نبود. از هفته دوم و با پایین آمدن نرخ ارز، یک توقف دو روزه در افزایش قیمت این مقطع را تجربه کردیم. این نزول قیمت در بخش نبشی و ناودانی با شیب تندتر و در بخش تیرآهن با شیب کمتری اتفاق افتاد. نوسانات اما به همینجا ختم نشد و یک بار با بالا رفتن نرخ ارز ، شاهد افزایش قیمت و بار دیگر به علت کاهش تقاضا، با پایین آمدن قیمت همراه بودیم.

در نهایت باید دید در ماه‌های آینده تزریق ارز، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، روند تحریم‌ها و بورس کالا، چگونه بر این روند تاثیر خواهد گذاشت. کارشناسان ما درصفحه اینستاگرام آیرومارت، هر هفته با برگزاری گفتگوهای زنده تلاش می‌نمایند تا با پیش‌بینی آینده بازار آهن آلات، مسیر را برای کسانی که قصد خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری دارند را تا حد امکان روشن سازند. اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که روند متلاطم بازار کنونی بر سرمایه‌تان اثر گذاشته؛ پیشنهاد می‌کنیم صفحه اینستاگرام iromartco را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *