۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری

نمودار تغییرات قیمت آهن و مقاطع فولادی در بازار سال ۹۹

تغییرات قیمت آهن در سال ۹۹ در این مطلب به طور ویژه مورد بررسی قرار گرفته است. تغییرات قیمت مقاطع فولادی و محصولات مختلف به صورت ماهانه ارائه و مورد تحلیل قرار گرفته است. در ادامه با عوامل موثر بر قیمت آهن بیشتر آشنا شوید.

تغییرات قیمت آهن و عوامل موثر بر آن

عوامل موثر بر تغییرات قیمت آهن یکی از اصلی‌ترین چالش‌های فعالان حوزه صنعت است. صنایع عمرانی، نفت و گاز، ساخت ماشین آلات و صنایع ازین دست تجهیزات اصلی‌ترین صنایع درگیر قیمت آهن و فولاد هستند. شرایط اخیر بازار تحلیل روند تغییرات قیمت را سخت‌تر از قبل کرده است اما با این حال در این مطلب تلاش کردیم تا بررسی مناسبی از عوامل اثر گذار بر قیمت ارائه دهیم.

برای تحلیل قیمت آهن بصورت هفتگی کلیک کنید.

قیمت ارز

قیمت ارز و دلار در سال‌های اخیر تقریبا روی قیمت تمامی اقلام داخلی اثرگذار بوده و قیمت آهن و فولاد نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌اند. تغییرات قیمت آهن در سال ۹۹ بصورت عمیق تحت تاثیر روند صعود و نزول دلار بوده است. تاثیر قیمت دلار بر بازار فولاد را از ۳ منظر زیر می‌توان بررسی کرد:

اثر دلار بر ارزش پول ملی

اکثر واحدهای پول دنیا با ارزش گذاری در برابر دلار تعیین ارزش می‌شوند، ریال هم به عنوان پول ملی ایران به همین ترتیب ارزش گذاری می‌گردد. هرچه ارزش ریالی یک دلار بالاتر رود این به معنای کاهش ارزش پول ملی است و این موضوع تاثیرات بر قیمت فولاد دارد. اختلاف قیمت ایجاد شده باعث میل تولیدکنندگان به صادرات کالاها می‌شود و این موضوع بر افزایش قیمت مقاطع فولادی در داخل کشور اثرگذار است.

تاثیر بر واردات کالا

با وجود به وقوع پیوستن پیشرفت‌های چشم گیری در صنعت فولاد در سال‌های گذشته این صنعت همچنان از عاری از واردات نشده است. مقداری زیادی از تجهیزات و کسری مواد اولیه مثل کک و آهن اسفنجی همچنان از خارج کشور وارد می‌شود. افزایش قیمت دلار باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی میگردد و این افزایش قیمت با نشان دادن خود در قیمت محصولات اولیه فولادی مثل شمش فولادی باعث افزایش قیمت آهن ،فولاد و مقاطع فولادی می‌شود.

دلار و اثرات روانی بر رفتارها

تجربه نشان داده که تغییرات قیمت دلار و پیش بینی افراد در خصوص رموند افزایشی یا کاهشی قیمت‌ها افراد را وادار به واکنش می‌کند. هجوم ناگهانی افراد در برخی موارد اثر مستقیم بر افزایش قیمت برخی مقاطع فولادی دارد. این اتفاق در نیمه نخست سال ۹۹ بارها تکرار شده است.

تغییرات قیمت آهن و میزان عرضه و تقاضا در بازار

عرضه و تقاضا اصلی‌ترین عامل موثر بر قیمت گذاری شمش و مقاطع فولادی است. قیمت شمش فولادی به عنوان ماده اولیه تولید سایر مقاطع فولادی به عنوان پایه گذار قیمت آن‌ها تعیین می‌شود.  در بحث عرضه و تقاضا باید به این نکته توجه داشت که خریداران مقاطع فولادی به دو دسته مصرف کننده نهایی و افرادی که به فولاد به عنوان کالای سرمایه‌ای نگاه می‌کنند، تقسیم می‌شوند.

میزان عرضه و تقاضا و نسبت این دو دسته از خریداران از مهمترین عوامل موثر بر تغییرات قیمت آهن و فولاد است.

بودجه‌بندی کشور

بودجه بندی کشور به عنوان عامل اصلی پیش بینی هزینه‌های سالانه کشور، معیار خوبی برای پیش بینی قیمت آهن و فولاد است. فولاد یک محصول پایه و مادر برای بسیاری از صنایع فعال کشور است. بودجه عمرانی در بودجه بندی کشور یکی از موثرترین تعیین کننده‌های میزان تقاضا برای فولاد است. افزایش بودجه عمران کشور به معنای افزایش تقاضای دولتی برای فولاد است و در صورت ثابت ماندن تولید فولاد در کشور رقابت دربازار آزاد سخت‌تر می‌شود که می‌تواند عاملی در جهت تغییرات قیمت آهن رو به بالا باشد.

قیمت مواد اولیه

مواد اولیه جهت تولید آهن سنگ آهن، قراضه آهن و یا آهن اسفنجی پایه های تولید فولاد حساب می‌شوند که قیمت آن‌ها تاثیر چشم گیری بر قیمت آهن و فولاد دارد. بررسی روند قیمتی این مواد در طول بازه‌های زمانی کوتاه در پیش بینی قیمت مقاطه فولادی به شما کمک خواهد کرد.

آب عامل حیات صنعت فولاد

عدم حضور آب به عنوان خنک کننده حتی برای چند ثانیه میتواند خسارات جبران ناپذیری وارد کند. بنابراین حضور آب و وضعیت آبی کشور از دیگر عوامل موثربر میزان تولید فولاد و در نهایت قیمت آن است. هر چه تولید کننده هزینه های بیشتری برای تامین آب مورد نیاز خود متحمل شود قیمت فولاد و آهن در نهایت افزایش بیشتری به خود خواهد دید. بنابراین بررسی وضعیت خشکسالی کشور میتواند در تحلیل تغییرات قیمت آهن و فولاد کمک کننده باشد.

کرونا مهمان ناخوانده

جدیدترین بازیگر تعیین کننده قیمت در بازارهای مختلف در سطح دنیا است. این بیماری باعث کاهش تولید چین، بزرگترین تولید کننده فولاد در جهان و همچنین کاهش مصرف آهن و فولاد در دنیا شد. بیماری کرونا باعث اختلال در مراودات بین کشورها و در برخی موارد بسته شدن کامل مرزها شده است. این موضوع با اثر بر میزان صادرات و واردات فولاد تاثیر مستقیمی بر تغییر قیمت آهن و فولاد داشته است. وضعیت آینده کرونا می‌تواند بسیار اثر گذار باشد.

تغییرات قیمت آهن در شهریور ۹۹

برای تحلیلی از تغییرات قیمت آهن و بررسی اثرات مختلف بر قیمت مقاطع فولادی در شهریور ماه ۹۹ این بخش را بخوانید. همچنین برای مشاهده تغییرات قیمت مقاطع فولادی در شهریور ۹۹ روی لینک زیر کلیک کنید:

نمودار تغییرات قیمت آهن در شهریور ۹۹

تغییرات قیمت استیل در شهریور ۹۹

علی رغم افزایش قیمت دلار قیمت محصول استیل در هفته اول شهریور ماه افزایش خاصی پیدا نکرد. تعطیلات تاسوعا و عاشورا باعث کاهش تقاضا و ثابت ماندن قیمت استیل و محصولات آن شد.  در هفته سوم به تعطیلی دو انبار اصلی استیل و همچنین افزایش نرخ دلار، قیمت استیل افزایش یافت. در نهایت این افزایش نرخ استیل، باعث شد تا بسیاری از صاحبان کالا از فروش، خودداری کردند.

تغییرات قیمت مقاطع طویل فولادی در شهریور ۹۹

بر خلاف استیل که در ابتدای شهریور ماه تحت تاثیر قیمت دلار قرار نگرفت، اما در بازار مقاطع طویل با تغییر قیمت دلار شاهد تغییرات قیمت آهن و مقاطع فولادی بودیم. در نیمه دوم شهریور نیز به علت افزایش قیمت شمش و کمبود موجودی برخی سایزهای خاص شاهد ادامه ی روند افزایشی قیمت آهن بودیم.

تغییرات قیمت ورق آهنی در شهریور ۹۹

با شروه شهریور ماه میزان تقاضا برای ورق فولادی کاهش یافت و این موضوعی دلیلی بر کاهش قیمت ورق فولادی شد. از هفته دوم، در پی اتفاقاتی که حول محور دلار، شمش و بورس افتاد؛ قیمت ورق افزایش یافت. این موضوع به نوعی باعث وقوع رکود در بازار ورق فولادی شد. هفته پایانی هم  تایید شدن بورس کالا بر این روند دامن زد و موجب شد. به این صورت که اکثر خرید فروش ها توسط سرمایه گذاران بازار آهن رخ داد تا مصرف کننده نهایی فولاد.

تغییرات قیمت پروفیل در شهریور ۹۹

بازار پروفیل در این ماه عموما تحت تاثیر رفتارهای هیجانی در بازار افزایش قیمت شدیدی را تجربه کرد. این افزایش نرخ با افزایش قیمت دلار و وضعیت بازار بورس کالا در ادامه شهریور ماه تشدید شد. افزایش قیمت پروفیل آهنی به نحوی بود که با کاهش تقاضا و رکود روبرو شد.

نمودار تغییرات قیمت آهن در مرداد ۹۹

نمودار تغییرات قیمت آهن در تیر ۹۹

نمودار تغییرات قیمت آهن در خرداد ۹۹

نمودار تغییرات قیمت آهن در اردیبهشت ۹۹

تغییرات قیمت آهن در روزهای آغازین سال ۹۹

نمودار تغییرات قیمت آهن و مقاطع فولادی در ویدیو تغییرات قیمت ها بررسی شده است. نمودار تغییرات قیمت میلگرد و پروفیل، ورق گالوانیزه و قیمت تیرآهن در فروردین ماه ۹۹ همان طور که در ویدیو تغییرات زیر نشان داده شده است سیر نزولی دارد. برای مشاهده گزارش تحلیلی تغییرات قیمت آهن در فروردین ماه ۱۳۹۹ بر روی ویدئو زیر کلیک کنید.

 

به طور کلی روند تغییرات در فروردین ماه ۹۹ با کاهش همراه بوده است. علت این امر را می توان شیوع ویروس کرونا و متوقف شدن بسیاری از پروژه های در حال جریان که نیاز اساسی به مقاطع فولادی داشتند، در نظر گرفت. از طرفی در روزهای پایانی سال ۹۸ با افزایش شدید قیمت مقاطع فولادی مواجه بودیم و به نظر می رسد این کاهش قیمتها ناشی از رسیدن به هدفی با عنوان تعدیل تغییرات قیمت آهن آلات در بازار دارد.

علاوه بر نمودار تغییرات ماهیانه قیمت مقاطع فولادی، شما می‌توانید تحلیل‌های هفتگی بازار فولاد، گفتگوهای زنده، مطالب آموزشی و قیمت روز آهن‌آلات را در سایت شرکت پیشرو صنعت نفت آسیا(آیرومارت) ملاحظه فرمایید.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران