نکات مربوط به آلیاژهای استیل

گفتگوی زنده اینستاگرامی: انواع آلیاژهای استیل و نکاتی که باید درباره آن‌ها بدانید.

 آلیاژهای استیل و نکات مربوط به آن

در این سری از سلسله گفتگوهای زنده آیرومارت به بررسی نکاتی در مورد فولاد زنگ نزن و تفاوت آن با مقاطع فولادی، کابردهای متفاوت این مقطع و پرکاربردترین آلیاژهای استیل در صنعت پرداختیم.

 

 

آلیاژهای استیل در گریدهای متفاوتی  و در مقاطع مختلفی تولید می‌شوند. از جمله مهم‌ترین عناصر آلیاژی موجود در مقاطع استیل، کروم و نیکل است که منجر به ایجاد خواصی از جمله مقامت به خوردگی در این مقاطع می‌شود. با توجه به آلیاژهای استیل در مقاطع مختلف قیمت فولاد زنگ نزن متفاوت است که در مقاله قیمت ورق استیل در آلیاژهای مختلف بیشتر در مورد آن بحث شده است.

انواع گریدهای استیل

آلیاژهای استیل ، با توجه به نوع و میزانِ عناصر به کار رفته در آن، به دسته‌های مختلف تقسیم بندی می‌شوند. پرکاربردترین گرید استیل، آلیاژ 304 است. که در واقع می‌توان گفت پر مصرف‌ترین گرید در فولاد زنگ نزن است و در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد.

گرید 304 آلیاژ فولاد زنگ نزن از 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل تشکیل شده است. که همین امر آن را به نام استیلِ 18-8 در بازار معروف کرده است. از جمله کاربردهای این آلیاژ پرکاربرد، صنایع خودردو سازی، ماشین سازی صنعتی، صنایع هوا و فضا، آب و فاضلاب و … است.

بعد از گرید 304، آلیاژ 316 فولاد زنگ نزن پرکاربرد است. این آلیاز از 16 درصد کروم و 10 نیکل تشکیل شده است. که به گرید 16-10 نیز در بازار معروف است. این آلیاژ پرمصرف به دلیل نیکلِ بیشتر در ساختار خود در محیط‌های خیلی خورنده کاربرد بیشتری دارد. از جمله کاربردهای گرید 316 استیل، صنایع پتروشیمی، کشتی‌سازی و پزشکی است.

گریدهای سری 3 فولاد زنگ نزن، به دلیل اینکه جذب آهنربا نمی‌شوند به استیل نگیر در بازار معروف‌اند. در حالیکه گریدهای سری 4، با آلیاژهای 420، 430 و 410 به سری استیل‌های بگیر معروف هستند.

برای استعلام قیمت انواع لوله استیل کلیک کنید.

در گریدهای سری 4، پرکاربردترین آلیاژ، آلیاژ 430 است. در این سری آلیاژها درصد کروم کمتری در ساختار آن‌ها وجود دارد و نیکل نیز در ساختار آن‌ها وجود ندارد. به همین علت است که خاصیت “جذب آهنربا شدن” دارند و به استیل بگیر معروف هستند. در ادامه این سری گفتگوهای زنده بیشتر به جزییات تفاوت قیمت مقاطع فولاد زنگ نزن در آلیاژهای متفاوت خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *