حرکت بر روی ریل فولادی ذوب آهن

حرکت بر روی ریل فولادی ذوب آهن

تولید پنجاه هزارتن از انواع مختلف ریل فولادی، از مهم‌ترین دستاوردهای ذوب آهن اصفهان در سال گذشته بود. در زمانی که شیوع ویروس کرونا چالش‌های جدیدی را برای فعالین حوزه فولاد به وجود آورد، خوشبختانه کارخانه ذوب آهن اصفهان در مسیر بومی سازی گام‌های موثری برداشت. اضافه شدن خط تولید ریل R18، ریل زبانه سوزن، ورق سازه‌های فولادی و بسیاری دیگر از کالاها علاوه بر ایجاد تنوع در سبد محصولات این برند، نتایج سودمندی را در ادامه را برای صنعت فولادسازی کشور به دنبال خواهد داشت.

هم‌چنین بخوانید: تیرآهن اصفهان در چه استانداردهای تولید می‌شود؟

مهرداد تولاییان، معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن اصفهان،‌ در شرح اهداف محقق شده سال گذشته این واحد صنعتی به تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر صنعت فولاد و نیز دست انداز‌های به وجود آمده برای تولیدات فولادی ذوب آهن اصفهان اشاره کرد. کمبود ماده اولیه در ابتدای سال ۹۹ موجب شد تا این مجموعه در تولید کالاهای فولادی به لحاظ کمیت و کیفیت با چالش‌های متعددی روبرو شود. به وجود آمدن چنین شرایطی باعث فاصله گرفتن ذوب آهن از برنامه‌ها و اهداف خود و روی آوردن به سمت محصولات با ارزش افزوده بالا شد.

گرچه موانع ایجاد شده به واسطه شرایط پیچیده‌ سال گذشته در ابتدا برای این مجموعه چندان خوشایند نبود، اما دستاوردهای شاخصی که پیش از این به آن‌ها اشاره شد، این تلخی را در نهایت به شیرینی تبدیل کرد. به طور مثال نیاز صنعت حمل و نقل به ریل سوزن از طریق واردات تامین می‌شد. وابستگی به تولیدات سایر کشورها و خروج مقادیر زیادی ارز از نتایج واردات این محصول بود. اما اکنون تولید و عرضه ریل سوزن ذوب آهن اصفهان نوید روزهای بسیار خوبی برای رونق صنعت فولاد کشور به دنبال دارد.

ذوب آهن در بخش فولاد خام گرچه با افزایش ۴ هزار تنی نسبت به سال ۹۸ با افزایش تولید روبه رو بود، اما این مقدار از اهداف در نظر گرفته شده کمتر بود. انتظار می‌رود در سال جاری با اضافه شدن کوره بلند شماره ۱ به خط تولید، تولید فولاد خام افزایش پیدا کند.

منبع:‌سایت ذوب آهن اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *