۲۰ شهریور ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته سوم شهریور ماه ۱۴۰۰

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

این هفته با ریزش قیمت سنگ با خلوص ۶۲ درصد وارداتی چین، قیمت این فراورده را به محدوده ۱۳۰ الی ۱۳۵ دلار رساند. از نظر تکنیکالی این بازه قیمتی محدوده ی حمایتی محکمی محسوب می‌شود. اخبار مربوط به تداوم کاهش تولید فولاد در چین، جو بازار سنگ آهن را منفی‌تر کرده است. خریدارها محتاط‌تر شده‌اند، در حالی که میزان پیشنهادها بالاست. با این که چین در حال کنترل شدید تولید فولاد است، ولی ظاهرا تقاضای سنگ آهن افت شدیدی نداشته است.

در هر اقتصادی پس از یک دوره تورم تند در بازه زمانی کوتاه دوره نفس گیری اقتصاد است که با رکود همراه است ولی در رکود قیمت‌ها به قبل از تورم بر نمی‌گردد. در ایران تورم تنها به دلیل مسایل پولی و مالی نیست. مسایل ساختاری مثل برق و کسری بودجه و نگاه حسابداری به اقتصاد نیز وجود دارد. به هرحال دولت جدید با مشکلات جدی روبروست و باید برای حل آن ها مساله تورم را حل کند در غیر این صورت آنچنان که اکثر اقتصاددانان پیش بینی می‌کنند تورم سر باز خواهد کرد و این بار کنترل آن ساده نخواهد بود.

در حوزه cis شمش در ناحیه ۵۹۵ دلار تا ۶۰۰ دلار همچنان در حال کف سازی می‌باشد. همانطور که در هفته پیش اشاره شد، از نظر تکنیکالی حمایت بعدی در محدوده ۵۸۰ دلار قرار دارد.
دلار در بازار آزاد پس از سقوط در ابتدای هفته در انتهای هفته کمی افزایش یافت به طوری که از قله قیمتی ۲۸۵۰۰ تومانی به کانال ۲۶ هزار تومان وارد شد، ولی نتوانست مدت زیادی در این کانال باقی بماند و در نهایت در انتهای هفته در محدوده ۲۷۷۰۰ تومان بسته شد.
در بورس کالا امید خریداران به کاهش قیمت‌ها هفته سردی در بورس کالا را رقم زد. به طوری که با وجود کاهش قیمت‌های پایه تقریبا در اکثر مقاطع رقابتی صورت نگرفت و حتی برخی مقاطع بدون تقضا بودند.

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته گذشته:

قیمت میلگرد

این هفته قیمت میلگرد و سایر مقاطع طویل با کاهش قابل توجهی مواجه شدند . اگرچه تلاطم و میل به صعود مجدد در بعضی از ساعات روز نوسانات قیمتی را در در برخی روز ها ایجاد نمود.

قیمت ورق

قیمت ورق در این هفته دیگر در برابر ریزش مقاومت چندانی از خود نشان نداد. این کاهش در ورق سرد به دلیل ادامه مشکلات نبود برق در شرکت‌های مصرف کننده ملموس‌تر بود. در انتهای هفته با افزایش دلار ترمز کاهش قیمت ها کشیده شد.

قیمت تیر آهن

قیمت در مقطع تیر با به صورت آرامتری کاهش یافت و نوسانات صعودی محسوسی در این هفته مشاهده نشد. عدم معامله حتی در قیمت های پایه در بورس کالا بیانگر تصمیم جمعی خریداران در انتظار و عدم خرید به منظور خرید در قیمت‌های پایین‌تر است.

قیمت استیل

علیرغم کاهش قیمت دلار تغییرات محسوسی در این مقطع دیده نشد . به نظر می‌رسد تغییرات ۱۰۰۰ تومانی چه در جهت کاهش و یا افزایش تاثیر چندانی در قیمت این مقطع در هفته آتی نداشته باشد.

۲۰ شهریور ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران