۲۳ مرداد ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته سوم مرداد ماه ۱۴۰۰

سقوط آزاد سنگ آهن ، کاهش اندک بازار داخلی

این هفته مطابق پیش بینی هفته گذشته پس از شکست خط روند صعودی به حمایت ۱۶۰ دلاری رسید و موقتا به آن واکنش نشان داد. این سطح قیمتی اگر تا یک هفته ثابت باشد احتمالا شاهد کاهش قابل توجه قیمت در محصولات فولادی خواهیم بود.

در حوزه cis همچنان قیمت ها در محدوده کوچک ۶۳۵ تا ۶۴۵ دلاری در نوسان است اما نرخ بیلت صادراتی ایران مطابق پیش بینی به سقف کانال قیمتی قیمتی میان مدت واکنش نشان داد و با کاهش ۵ درصدی مواجه شد .

قیمت بالای ۲۰۰ دلار برای کالایی که تولید هر تن از آن و تحویلش ده ها دلار هزینه می برد قطعا موجب نگرانی فعالان آن بازار می شود. اگر عرضه کننده ها تولید را کنترل کنند و از طرفی بازار فولاد چین هم با کنترل تولید مانع مازاد عرضه فولاد شود می توان گفت بازار سنگ آهن در بلند مدت در تعادل بماند.

دلار در بازار آزاد ایران اما پس از شکست مقاومت ۲۵۵۰۰ تومانی تا قیمت ۲۸۵۰۰ تومان مقاومت جدی دیگری را در پیش رو ندارد. تورم در بخش کالا نیز به صورت مهار نشده تقاضا برای تبدیل سرمایه ریالی به سرمایه های ارزی را تشدید خواهد کرد .

به صورت کلی حفظ سطح دلار در ابتدای دولت و کاهش نرخ های جهانی در هفته آتی احتمالا به تعدیل قیمت ها منجر می شود اما با توجه به مشکلات بنیادی داخلی، روند تورم کالایی متوقف نخواهد شد.

 

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته گذشته:

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد در این هفته پس از رشد های اخیر با ثبات نسبی و حتی اندکی کاهش مواجه شد در انتها هفته اما رقابت در بورس کالا کاهش قیمت ها در هفته آتی را با ابهام مواجه کرد .

قیمت ورق

در این مقطع در تمام هفته سیر نزولی قیمت ادامه داشت اما در برخی مقاطع افزایش ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی در انتهای هفته شاهد بودیم- کاهش نرخ بیلت صادراتی ایران احتمالا روند کاهش ورق داخلی را ادامه دار خواهد کرد.

قیمت تیرآهن

کلیت بازار تیرآهن در این هفته نزولی بود اما در برخی مقاطع به دلیل کمبود موجودی سطح قیمت ها فظ شد و در برخی مقاطع افزایش های جزئی مشاهد شد.

قیمت استیل

با افزایش قیمت دلار و حفظ قیمت بالاتر از ۲۵۵۰۰ تومان جهش قیمت استیل در ابتدای هفته نیر ادامه داشت و پس از آن قیمت ها به تعادل نسبی رسید. عدم پذیرش قیمت ها پس از افزایش قیمت شدید این مقطه در هفته های اخیر همواره مانع از رشد های بی وقفه در استیل شده است و خریداران همواره منتظر تعدیل قیمت ها هرچند اندک هستند. انتظاری که کاملا وابسته به شرایط اقتصادی وضعیت واردات و تامین ارز آن است.

۲۳ مرداد ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران