۱۳ شهریور ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته دوم شهریور ماه ۱۴۰۰

Rate this post

بازارسازی بازار ساز، کاهش قیمت‌ها

این هفته نیز سنگ آهن با خلوص ۶۲ درصد چین همچنان در مداری نزولی بود، بطوری که در معاملات فیچور تحویلی سپتامبر قیمت این ماده معدنی به ۱۴۶ دلار رسید. ادامه این روند کاهشی منجر به از دست رفتن این محدوده حمایتی تکنیکالی خواهد شد و از نظر بنیادی رشد تولید سنگ آهن استرالیا و برزیل احتمالا موجب کاهش قیمت ها و رسیدن به کانال ۱۲۰ الی ۱۳۰ دلاری خواهد شد.
در حوزه cis فشار عرضه ها همچنان بالاست و کاهش تولید محصولات فولادی در چین موجب کاهش محدوده ی قیمتی به ۶۰۰- ۵۹۵ دلار شده است – از نظر تکنیکالی حمایت بعدی در محدوده ۵۸۰ دلار قرار دارد.

دلار در بازار آزاد ایران پس از صعود تا محدوده ۲۸۵۰۰ تومانی از روز یک شنبه روند نزولی به خود گرفت- این کاهش را به افزایش عرضه های پتروشیمی ها در عرضه درهم های صادراتی و همچنین دستکاری بازار ساز پس از سخنان رئیس جهمور نسبت دادند.

کف حمایتی دلار ۲۵۵۰۰ تومان و سقف مقاومتی ۲۸۵۰۰ تومانی برای هفته های آتی در صورت عدم تغییر در پارامتر های اقتصادی بعید است شکسته شود و احتمالا مقاطع فولادی تحت تاثیر کاهش قیمت های جهانی با نزول یا ثبات قیمت همراه خواهند بود.

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته گذشته:

قیمت میلگرد

کاهش تقاضا و همچنین عدم رقابت در بورس کالا در هفته گذشته مقاطع طویل و به ویژه میلگرد را با کاهش قیمتی مواجه کرد. این قیمت در اواسط هفته سرعت بیشتری به خود گرفت به طوری که در برخی سایز ها با کاهش-۶ تا ۸ درصدی مواجه شد.

قیمت ورق

قیمت ورق برخلاف هفته قبل که در مقابل نزول از خود مقاومت نشان داده بود این هفته به همراه سایر مقاطع با کاهش همراه شد. خریدارانی که از نظر زمانی عجله ای برای خرید ندارند خرید های خود را تا آرام شدن بازار متوقف کرده اند .

قیمت تیر آهن

این مقطع نیز همچون سایر مقاطع طویل در تمام هفته روند کاهشی داشت به طوری که قیمت ها در انتهای هفته نسبت به ابتدای آن با کاهش ۲ تا ۳ درصدی همراه شدند.

قیمت استیل

برخلاف دو هفته ی گذشته که با افزایش قیمت دلار قیمت در مقطع استیل رو به رشد بود، این مقطع در هفته اخیر با ثبات قیمتی همراه شد. انتظار می رود با کاهش بیشتر قیمت دلار در هفته آتی در این مقطع نیز تعدیل قیمتی داشته باشیم.

۱۳ شهریور ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران