۱۶ مرداد ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته دوم مرداد ماه ۱۴۰۰

بازار فولاد در آرامش بعد از طوفان

این هفته سنگ اهن با خلوص ۶۲ درصد وارداتی چین با ریزش سنگین بیش از ۴۰ دلاری از محدوده ۲۱۵ دلار به محدوده ۱۷۵ دلار رسید و و خریداران منتظر رسیدن قیمت ها به سطح حمایتی ۱۶۰ دلاری هستند.

نرخ شمش بیلت حوزه cis همچنان در محدوده ی ۶۴۵ دلاری قرار دارد اما همانطور که در هفته های گذشته اشاره شده در نرخ شمش صادراتی ایران در سقف کانال قیمتی قرار داشت که در این هفته نشانه های واکنش به آن دیده شد و قیمت شمش با کاهش ۵ دلاری مواجه شد.

نرخ دلار در بازار آزاد همچنان درگیر مقاومت ۲۵۵۰۰ تومانی است و تثبیت این قیمت در این محدوده در هفته ی آینده و عدم اقدام کوتاه مدت توسط بانک مرکزی یا تغییر سیاست ها به نظر میرسد کاهش محسوسی در دلار مشاهده نشود.

دستورالعمل تعیین نرخ پایه این هفته مزید افزایش قیمت ها در بورس کالا بود اما در بازار آزاد از اوسط هفته قیمت ها رو به کاهش نهاد.

 

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته گذشته:

قیمت میلگرد

قیمت این مقطع در این هفته پس از ثبات تا اوسط هفته با توجه به کاهش جدید در قیمت های جهانی و عدم عبور دلار از محدوده مقاومتی خود با کاهش ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی همراه شد

قیمت تیرآهن

این مقطع نیز همچون میلگرد پس از صعود در ابتدای هفته با کاهش تقاضا مواجه شد و قیمت ها مجددا به نرخ های هفته گذشته رسید

قیمت ورق

قیمت ورق تحت تاثیر کاهش تولیدات داخلی در این هفته خیز صعودی به خود گرفت به طوری که در دو روز پایانی هفته برخی مبالدی فروش های خود را متوقف کردند

قیمت استیل

این هفته با توجه به نگرانی از افزایش مالیات صادراتی در چین برخی منابع، فروش های خود را متوقف کردند . قیمت ها تنها در این هفته بیش از ۷ درصد رشد داشتند

قیمت پروفیل

قیمت ها در این مقطع با توجه به همبستگی شدید با روند قیمتی ورق در تمام طول هفته صعودی بودند. پیش بینی می شود در هفته آتی با مستقر شد دولت جدید و همچنین ثبات نسبی قیمت ها ناشی از انتظار بهبود شرایط اقتصادی با کاهش نسبی همراه شود. انتظار می رود اثر کاهش قیمت سنگ آهن نیز با تاخیر ۳۰ روزه بر تمامی مقاطع مشاهده شود .

۱۶ مرداد ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران