۳ مهر ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته آخر شهریور ماه ۱۴۰۰

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نرخ سنگ آهن وارداتی با خلوص ۶۲درصد چین، این هفته با کاهش ۲۰ دلاری از ۱۱۰ الی ۱۱۵ دلار به محدوده ۹۵ دلار سقوط کرد. تاثیر این روند شدید نزولی در قیمت مقاطع فولادی هفته گذشته کاملا مشهود بود. نرخ بیلت حوزه cis هم در این هفته در آستانه از دست دادن حمایت ۵۹۵ دلاری است. از علل این رویداد باید به ورشکستگی یکی از بزرگترین شرکت‌های ساختمانی چین و همچنین کاهش نرخ سنگ آهن اشاره کرد.

در بورس کالا در مقطع تختال، با تقاضای قابل توجه‌تری نسبت به بیلت همراه بود. بطوریکه تاثیر این تقاضا از روز سه شنبه بر روی مقاطعی مثل ورق ملموس بود. برخلاف این موضوع، در بخش مقاطع طویل عدم تقاضای بیلت موجب کاهش قیمت شد.

دلار هم در بازار آزاد این هفته کاملا در نوسان بود بطوریکه روند کلی آن را می‌توان صعودی با شیب بسیار کم درنظر گرفت. کاهش قیمت بخصوص در مقاطع طویل بیشتر جنبه روانی پیدا کرده است. بطوریکه از میلگرد ۱۰ هزار تومانی در بازار صحبت می‌شود. پیش‌بینی می‌شود روند کاهشی طی هفته‌های آتی متوقف شود و بازار با ثبات بیشتری همراه باشد. حتی می‌توان گفت با افزایش تقاضا، این روند نزولی کاملا برعکس شده و افزایش پیدا خواهد.

 

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته گذشته:

قیمت میلگرد

افت تقاضا و کاهش قیمت سنگ آهن باعث ادامه روند کاهشی میلگرد در این هفته بود. البته اخر هفته هرچند به صورت محدود افزایش مشاهده شد، اما با عدم استقبال از بیلت، کاهش قیمت میلگرد ادامه پیدا کرد.

قیمت استیل

این هفته هم با توجه به ثبات نرخ ارز در بازار آزاد، تغییرات محسوسی در قیمت این مقطع وارداتی مشاهده نشد.

قیمت تیرآهن

رفتار قیمت این مقطع در این هفته مشابه میلگرد، اما با شدت کمتری همراه بود. کاهش ساخت و ساز با شروع فصل سرد باعث ضعیف شدن تقاضا می‌شود.

قیمت ورق

شروع فعالیت کارخانه‌های مصرف کننده ورق سرد با تموم شدن محدودیت‌‎های برق و عرضه، مانع از افت بهای قابل توجه این مقطع شد. حتی در روزهای اخر هفته نیز شاهد افزایش قیمت در برخی ضخامت‌های این محصول بودیم.

۳ مهر ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ