۶ شهریور ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول شهریور ماه ۱۴۰۰

۵/۵ - (۱ امتیاز)

چتر فولادی ورق در نزول قیمت ها

همانطور که در هفته گذشته پیش بینی شد، این هفته ریزش ها در قیمت سنگ آهن خام همچنان ادامه داشت به طوری که سنگ آهن با خلوص ۶۲ وارداتی چین به محدوده ی ۱۶۰ دلار وارد شد و عملا خط روند میان مدت خود را شکسته است .

درصورتی که حمایت ۱۵۵ تا ۱۶۰ دلار از دست برود سقوط سنگ آهن تا محدوده ۱۲۵ دلار بسیار محتمل است. موجودی بالای ورق و میلگرد نسبت به ابتدای سال در انبار های چین و همچنین کاهش تقاضا، امید فولاد سازان به افزایش قیمت ها در سپتامبر را با چالش مواجه کرده است. اما کارشناسان معتقداند در ماه های اخیر کاهش تولیدات چین بیشتر از کاهش تقاضا بوده و او نگرانی از افزایش قیمت ها رفته رفته دولت چین را مجبور به رفع محدودیت های تولید خواهد کرد. نرخ شمش بیلت حوزه cis در دو هفته اخیر کف حمایتی ۶۴۰ دلاری خود را از دست داد و به محدوده ۶۰۵ تا ۶۱۰ دلار رساند. نرخ شمش صادرتی ایران اما باتوجه به کمبود عرضه مجددا به سقف کانال بازگشته است.

در بازار داخل این هفته رفتار مقاطع طویل کاهشی بود اما رفتار ورق و محصولات آن نه تنها در برابر کاهش قیمت ها مقاومت کرد بلکه با افزایش مواجه شد. دلار در بازار آزاد به مقاومت ۲۸۵۰۰ تومانی نزدیک میشود و در هفته آتی با توجه به مستقر شدن کابینه دولت و احتمالا اتخاذ تصمیمات هرچند کوتاه مدت انتظار توقف رشد دلار دور از انتظار نیست.
به طور کلی با توجه به کاهش کلی قیمت محصولات فولادی جهانی و همچنین انتظار کاهش دلار در هفته آتی، ادامه روند کاهشی مقاطع و همچنین تعدیل قیمت ها در ورق پیشبینی می گردد.

 

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته گذشته:

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد در تمامی هفته با توجه به کاهش تقاضا و همچنین انتظار خریداران به کاهش قیمت ها در هفته های آتی روند نزولی داشت . این کاهش در مقاطع مختلف از ۲ تا ۴ درصد متغیر بود

قیمت ورق

این مقطع بجز در دو روز پایانی هفته با افزایش قیمت ها همراه بود اما رکود در طرف تقاضا در انتهای هفته مانع از رشد بیشتر قیمت ها شد.

قیمت تیر آهن

این مقطع طویل نه به اندازه میلگرد اما تا حدودی از کاهش قیمت های جهانی متاثر شد. کاهش قیمت در در کنار افزایش قیمت دلار حاکی از انتظار فعلان حوزه فولاد از کاهش دلار در هفته های آتی است.

قیمت استیل

قیمت این کالای فولادی همانطور که در هفته های گذشته اشاره شد فارغ از کاهش قیمت مواد اولیه فولادی، بیشتر وابسته به دلار بازار آزاد است و با توجه به روند صعودی دلار در هفته های اخیر همچنان افزایشی است .

۶ شهریور ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران