۱۱ خرداد ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

معرفی کاربردهای مهم لوله گالوانیزه

سال‌هاست که در صنعت آهن و فولاد، لوله‌های گالوانیزه ورود کرده‌اند. این لوله‌ها با کمک فلز روی مقاوم شده‌اند و می‌توان از آن‌ها در صنایع گوناگونی استفاده کرد. این لوله‌ها با روش‌های مختلفی تولید می‌شوند و به سبب ساختار ویژه‌ای که دارند می‌توانند به عنوان پوشش و یا مسیری برای جریان یافتن انواع سیالات مورد استفاده قرار بگیرند. در این مطلب از وبلاگ آیرومارت از ۷ کاربرد لوله گالوانیزه ، بیشتر گفته‌ایم.

گالوانیزه چیست؟

برای افزایش عمر انواع پروفیل‌های آهنی و فلزی، می‌توان از فلز روی استفاده کرد. این فلز با استفاده از فرایند گالوانیزه کردن، به عنوان یک لایه محافظ بر روی ورق‌ها، تسمه‌ها، لوله‌ها و… قرار می‌گیرد و از آنها در مقابل خوردگی، محافظت می‌کند. لوله گالوانیزه نیز با همین روش تهیه شده است. فلز روی در درون لوله به عنوان یک عایق مستحکم عمل خواهد کرد. این فلز از تماس سیالات و یا گازهایی که از درون لوله می‌گذرند جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر مقاومت لوله بالا می‌رود و عمر مفید سازه‌هایی که به کاربرد لوله گالوانیزه پی برده‌اند، بیشتر است.

فرایند گالوانیزاسیون در حالت کلی به دو روش گالوانیزه گرم و سرد قابل انجام است. روش گالوانیزه کردن، از عوامل موثر بر کیفیت، نوع کاربرد و قیمت لوله گالوانیزه می باشد.

کاربرد لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه

انواع لوله گالوانیزه از نظر جنس

در مقاله لوله گالوانیزه چیست، انواع لوله گالوانیزه را بر اساس روش تولید به طور کامل شرح دادیم ولی اگر بخواهیم لوله‌های گالوانیزه را از نظر جنس، تقسیم‌بندی کنیم، در مجموع دو نوع لوله گالوانیزه آهنی و لوله گالوانیزه فولادی داریم. کاربرد لوله گالوانیزه در هرکدام از این انواع، متفاوت است. در ادامه بیشتر به بررسی هر کدام پرداخته‌ایم.

  • لوله گالوانیزه آهنی
    برای ساخت این لوله‌ها از آهن سفید استفاده می‌شود. پس از تکمیل مراحل، درزهای لوله را با دستگاه‌های درز جوش به هم جوش می‌دهند. سپس لوله آهنی را به یک مخزن حاوی روی مذاب می‌فرستند. لازم به ذکر است که به دلیل وجود همین درز، به این لوله گالوانیزه، لوله درزدار هم می‌گویند. این لوله‌ها با رنگ تیره و خاکستری شان قابل شناسایی هستند. بر اساس نیاز بازار، لوله آهنی گالوانیزه به دو صورت سبک و سنگین ساخته می‌شوند. در مجموع، بیشتر لوله‌های گالوانیزه آهنی و فولادی را در ابعاد شش متری می‌سازند که دو سر دنده با قطر ۱/۲ اینچ تا ۸ اینچ دارند.
  • لوله گالوانیزه فولادی
    این لوله‌ها در مجموع از لوله‌های گالوانیزه آهنی سبک‌تر هستند و از آنها بیشتر به عنوان لوله آب استفاده می‌شود. کاربرد لوله گالوانیزه فولادی به دلیل عدم مقاومت در برابر اسید، با کاربرد لوله گالوانیزه آهنی متفاوت است. به همین دلیل باید موارد استفاده آن‌را به صورت دقیق بدانید و بعد سفارش خرید لوله گالوانیزه مورد نظرتان را با کارشناسان فروش آیرومارت در میان بگذارید.

۷ کاربرد مهم لوله‌های گالوانیزه

حال که می‌دانیم لوله گالوانیزه با چه روشی ساخته می‌شود و چند نوع دارد، در ادامه این مطلب به بررسی کاربردهای مهم لوله گالوانیزه می پردازیم.

۱- انتقال و لوله کشی آب

امروزه یکی از معیارهای مهم شهرنشینی، دسترسی به منابع آب سالم است. به همین دلیل تمام بخش‌های یک سیستم آب رسانی، بسیار ارزشمند است و باید از وسایل و ابزارهای مقاوم انتخاب شود. کاربرد لوله گالوانیزه در سیستم انتقال آب دقیقا به همین دلیل است. چرا که این لوله‌ها در برابر جریان آب داغ مقاومت بالایی دارند، خم نمی‌شوند و تغییر شکل نمی‌دهند. از سوی دیگر در برابر هوای خیلی سرد نیز مقاوم‌ترند و می‌توانند برای سال‌های سال بدون مشکل در سیستم باقی بمانند.

۲- سازه‌های فلزی

کاربرد لوله گالوانیزه در ساخت سازه‌های گوناگون پیشینه‌ای طولانی دارد. این لوله‌ها به دلیل استحکام و وزن متعادل، پرطرفدارند و صنایع گوناگون ترجیح می‌دهند آنها را جایگزین پروفیل‌های دیگر کنند. لوله‌های گالوانیزه، در برابر تغییرات آب و هوایی نیز استواری بیشتری دارند و به همین دلیل گزینه‌ای مناسب برای سازه‌هایی هستند که در فضای آزاد اجرا می‌شوند. البته باید در نظر داشت که این نوع لوله نیز محدودیت‌هایی در کاربرد دارد. به همین دلیل باید پیش از خرید، اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید. مطالعه راهنمای خرید لوله گالوانیزه می تواند در روند خریدتان کمک کننده باشد.

۳- حصار کشی

برای بالا بردن امنیت؛ بسیاری از محوطه‌ها نیاز به کشیدن حصارهایی مقاوم، ارزان و پایدار هستند. به همین دلیل حصارکشی از دیگر مواردی است که به عنوان کاربرد لوله گالوانیزه مطرح می‌شود. این لوله‌ها، توانایی مناسبی در برابر برش، فشار و خم شدگی دارند. از آنها می‌توان به عنوان نرده نیز استفاده کرد. این لوله‌ها قابل رنگ شدن هستند و اگر با فاصله‌های کم نصب شوند، مثل یک دیوار دفاعی قوی عمل خواهند کرد.

کاربرد لوله گالوانیزه

کاربرد لوله گالوانیزه در ساخت حصار

۴- آبیاری زمین‌های کشاورزی

برای سرزمین‌های گرم و خشک همچون ایران، آبیاری بهینه و مناسب زمین‌های کشاورزی بسیار اهمیت دارد. تا جایی که بسیاری از زمین‌هایی که نتوانسته‌اند با روش‌های درست آبیاری شوند، از بین رفته‌اند. کاربرد لوله گالوانیزه در صنعت کشاورزی، گسترده است. این لوله‌ها آب را به بوته‌ها، کانال‌ها و نهال‌ها می‌رسانند. در برابر حرکت ماشین‌های کشاورزی مقاومند و جوندگان و حیواناتی که گاه و بیگاه به زمین‌ها سر می‌زنند، نمی‌توانند به آنها آسیب برسانند.

۵- حفاظت از کابل‌ها و سیستم‌ها

کاربرد لوله گالوانیزه به عنوان یک پوشش محکم، با هدف حفاظت از کابل‌ها و سیم‌های مهم انجام می‌شود. برای مثال برخی از سیم‌های برق که از زیر زمین رد شده‌اند را به درون لوله‌های گالوانیزه می‌فرستند. این لوله‌ها از کابل‌ها در برابر خوردگی، تغییرات آب و هوایی، رطوبت، پوسیدگی و… محافظت کرده و امنیت سیستم‌ها را بالا می‌برند.

۶- آبیاری گلخانه‌ها

گلخانه‌ها محیط‌هایی بسیار حساس و مهم هستند و آبیاری محصولات‌ نباید دچار اختلال و مشکل شود. به همین دلیل با کمک لوله گالوانیزه، سیستم‌های آبیاری قطره‌ای تعبیه می‌شود. این فرآیند به رشد محصولات کمک می‌کند و میزان دورریز گلخانه‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. کاربرد لوله گالوانیزه در گلخانه، می‌تواند متنوع، جذاب و رو به رشد باشد.

کاربرد لوله گالوانیزه

کاربرد لوله گالوانیزه در آبیاری

۷- انتقال انواع گازها

با توجه به ساختار انواع گازها، کاربرد لوله گالوانیزه برای انتقال انواع گاز نیز مرسوم است. این نوع لوله گاز در اکثر منازل، کارگاه‌ها، شرکت‌ها، کارخانه‌ها و… به وفور یافت می‌شوند و نقش مهمی در انتقال انرژی دارند.

خرید لوله گالوانیزه از آیرومارت

برای خرید لوله گالوانیزه، دو راه وجود دارد. راه اول ، تهیه مستقیم از کارخانه تولیدکننده است. چرا که بسیاری از تولیدکنندگان لوله در ایران، به تولید لوله گالوانیزه نیز می‌پردازند.

در روش دوم، می‌توان ابتدا لوله فولادی را خریداری نمود و سپس عملیات گالوانیزاسیون را بر روی آن انجام داد. انتخاب هرکدام از این روش‌ها، با توجه به نوع کاربرد لوله گالوانیزه صورت می‌گیرد.

بازرگانی فولاد آیرومارت امکان خرید در هر دو روش را برای مشتریان، فراهم نموده است. به این خاطر که علاوه بر ارتباط مستقیم با بسیاری از کارخانه‌های تولیدکننده لوله، خدمات گالوانیزاسیون را با بهترین کیفیت انجام می‌دهد. چنانچه قصد خرید لوله گالوانیزه را دارید،  می‌توانید با شماره ۴۵۳۰۶-۰۲۱ تماس حاصل کنید . تا ضمن دریافت اطلاعات خرید و خدمات قابل ارائه توسط این مجموعه، از مشاوره پیش از خرید کارشناسان و متخصصان آیرومارت نیز بهره ببرید.

سخن آخر

در این مطلب از مهم‌ترین کاربردهای لوله گالوانیزه گفتیم و صنایعی را معرفی کردیم که از این لوله برای انتقال آب، انرژی و یا حفاظت استفاده می‌کنند. بی‌شک کاربرد لوله گالوانیزه به دلیل ساختار منحصر به فردش ممکن است بیشتر از موارد بیان شده در این مقاله باشد. آیا شما تجربه استفاده از این لوله‌های فلزی را داشته‌اید؟ ممنون خواهیم بود آن‌را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

 

۱۱ خرداد ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران