ادغام اصول محیط زیستی در تولید خودروهای ولوو

ادغام اصول محیط زیستی در تولید خودروهای ولوو

ولوو کارز (Volvo Cars) از سال 2025 برای ذخیره سالیانه یک میلیارد کرون و کاهش انتشارات کربن تا 2.5 میلیون تن، اجرای طرح‌های نوین خود را آغاز می‌کند. هدف ولو کارز این است که تا سال 2040 به کسب‌وکاری چرخشی تبدیل شود. بر این اساس، شرکت حلقه بسته مواد  برای انتشار سنگین آلاینده‌های ناشی از موادی چون فولاد و آلومینیوم و همچنین بازسازی، تعمیر، استفاده مجدد و نوسازی بخش‌ها و قطعات ایجاد می‌کند.

آندرس کاربرگ (Anders Kärrberg)، رئیس محیط زیست جهانی ولوو کارز درباره اهداف این مجموعه گفت: ولوو طرح‌‌های آب‌و‌هوایی بلندپروازانه برای آینده در نظر دارد که رسیدن به آن‌ها ملزم به پذیرش اقتصاد چرخشی است. وی ادامه داد: بنابراین باید درباره تمام ‌فعالیت‌های خود و نحوه انجام آن‌ها دوباره فکر کنیم. ما بر ادغام محیط زیست در نحوه تفکر و شیوه کار خود متمرکز هستیم و همان‌طور که ایمنی همواره یکی از اصول کاری ما بوده، به این مساله بها می‌دهیم.

ولوو بر این عقیده است که قطعات مختلف خودروها باید توسط شرکت یا تامین‌کنندگان قطعه مجددا طراحی شده و توسعه یابند. قطعات جدید باید پس از به‌کارگیری، برای استفاده مجدد نیز مناسب باشند تا این شرکت تا 2040 به کسب‌وکاری چرخشی تبدیل شود.

این شرکت قصد دارد بر روی بهره‌وری از منابع، حفظ ارزش افزوده ایجاد شده در مواد و اجزای سازنده در طول چرخه عمر تمرکز کند. برنامه ولوو کارز این است در استفاده از مواد، اجزا و خودروها به بالاترین میزان بهینه‌سازی رسیده و زباله‌های موجود در فرآیند را از بین ببرد. نتیجه این امر، ذخیره بیشتر منابع مالی و ایجاد جریانات جدید درآمدی خواهد بود. مطابق با این طرح به‌طور چشمگیری اثرات زیست محیطی کاهش خواهد یافت.

در حال حاضر، شرکت ولوو قطعاتی مانند جعبه‌دنده و موتور را دوباره تولید می‌کند تا ضمن استفاده بهتر از مواد، انتشار آلاینده‌ها را کاهش دهد. در سال 2020 با تولید مجدد حدود 40000 قطعه، انتشار گاز CO2 تا 3000 تن کاهش یافت. ولوو برنامه دارد که تا سال 2025 بازتولید خود را دو برابر کند. این شرکت جهت اطمینان از حفظ مواد ارزشمند در گردش، سال گذشته 95 درصد از پسماندهای تولید خود را بازیافت کرد. این رقم 176000 تن فولاد برآورد شده که از تولید 640000 تن CO2 جلوگیری می‌کند.

همچنین بخوانید: تحقق صنعت بدون آلاینده با تولید فولاد سبز

ولوو کارز
بازتولید و استفاده از مواد مناسب راهی برای جلوگیری از انتشار گاز کربن دی اکسید در خودروهای ولوو

ولوو کارز و بنیاد الن مک آرتور

در سال 2020 ولوو به عضویت بنیاد الن مک‌آرتور (Ellen MacArthur)، یکی از برترین شبکه‌های اقتصاد چرخشی در جهان، درآمد. جو مورفی (Joe Murphy)، مدیر شبکه بنیاد الن مک‌آرتور درباره ولوو کارز گفت: ما از این دغدغه و هدف ولوو کارز در طراحی، توسعه و تولید محصولات خود جهت تولید محصولاتی با قابلیت استفاده مجدد استقبال می‌کنیم. دیدن ارتباطی میان راهکارهای چرخشی، استراتژی تجاری و کاهش انتشار کربن، بسیار امیدوارکننده است. او همچنین در ادامه بیان داشت: با اقتصاد چرخشی شرکت‌ها چارچوبی برای پیشرفت دراز مدت خواهند داشت که برای جامعه و محیط زیست نیز سودمند است.

طرح‌های تجاری جدید مانند زندگی دوم باتری خودروهای الکتریکی از نگاه اقتصاد چرخشی اهمیت زیادی دارند. با استفاده از باتری‌ها در کاربردهای ذخیره انرژی –کاربردهایی جز خودروها – می‌توانید ضمن ایجاد جریان درآمدی جدید، در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی کنید. این طرح همچنین عمر باتری‌ها را افزایش می‌دهد.

شرکت ولوو کارز با همراهی تامین‌کنندگان و شرکای خود پتانسیل کاربردهای زندگی دوم باتری‌ها را بررسی می‌کند. به عنوان نمونه، در حال حاضر با همکاری با (باتری لوپ) BatteryLoop که از شرکت‌های شریک در پروژه بازیافت استنا (Stena) است از باتری‌های صنعت خودرو مجددا استفاده می‌کند.

شرکت ولوو کارز و باتری لوپ باتری‌های اتومبیل‌های برقی ولوو را در سیستم ذخیره انرژی خورشیدی به‌کار می‌برند. از ماه آوریل، این سیستم تامین‌کننده نیرو در ایستگاه‌های شارژ خودروهای الکتریکی و دوچرخه‌های برقی مرکز بهداشت و سلامت در مجموعه تجاری Essity است.

در پروژه‌ای مشابه، سه موسسه ولوو کارز، Comsys AB که یک شرکت تکنولوژی بدون آلودگی محیط زیستی در  سوئد است و شرکت انرژی اروپایی Fortum، در یک پروژه آزمایشی تجاری با هم همکاری دارند. هدف این پروژه افزایش انطاف‌پذیری تامین در یکی از تاسیسات برق‌آبی Fortm در سوئد است که در عین حال در زندگی دوم باتری‌های خودروهای برقی نیز نقش دارد.

بسته‌های باتری ولوو در خودروهای هیبریدی قابل شارژ (plug-in hybrid cars)، به عنوان یک واحد ذخیره انرژی به‌کار گرفته می‌شوند و به سیستم “تعادل سریع” در سیستم برق کمک می‌کنند.

ولوو قصد دارد از طریق این پروژه‌ها و طرح‌های دیگر، چگونگی پیر شدن باتری‌هایی که در کاربردهای جدید مجددا استفاده می‌شود را بررسی کند. در این کاربردها، باتری‌ها نسبت به استفاده در خودروها چرخه ملایم‌تری دارند.

این طرح‌ها همچنین به شرکت در زمینه کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارزش تجاری باتری پس از استفاده در خودروها و کاربردهای بالقوه دیگر جهت کسب درآمد در آینده کمک می‌کنند.

همچنین بخوانید:‌ فولاد زنگ نزن در بدنه ماشین جدید تسلا (سایبر تراک)

ولوو، گذشته و حال

ولوو کارز در سال 1927 تاسیس شد و با فروش 661713 خودرو در سال 2020 در حدود 100 کشور جهان، از معتبرترین و معروف‌ترین مارک‌های تولیدکننده خودرو در جهان است. این شرکت که در سال 2010 تحت مالکیت هلدینگ‌ ژجیانگ جیلی قرار گرفت، سال گذشته بیش از 40 هزار کارمند تمام وقت را استخدام کرده‌است.

ولوو کارز، هدف مجموعه جدید خود را حرکت به سوی پایداری و ایمنی بیشتر به مشتریان بیان کرده و قصد دارد، ضمن کسب سود مالی و تجاری بیشتر، ردپای کربن را کاهش دهد. ولوو امیدوار است تا سال 2040 شرکتی با حداقل آلودگی محیط زیستی باشد.

منبع:‌ www.media.volvocars.com/global/en-gb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *