به خطر افتادن جایگاه دوم هند در تولید فولاد زنگ نزن

به خطر افتادن جایگاه دوم هند در تولید فولاد زنگ نزن

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط انجمن توسعه فولاد زنگ نزن هند (ISSDA)، احتمال این‌که هند در سال 2021 جایگاه خود را به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان از دست دهد، بالا رفته است. این انجمن همچنان اظهار داشت که احتمالا اندونزی با سبقت گرفتن از هند، جایگاه هند را تصاحب کرده و تولیدات مازاد خود را نیز به بازار هند عرضه کند.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش سالانه کنفرانس بین‌المللی فولاد زنگ نزن (ISSF) که هفته گذشته برگزار شد، عنوان شد که در سال 2021، این امکان وجود خواهد داشت که هند به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ فولاد زنگ نزن دنیا به عقب رانده شود و اندونزی در رقابت تولید، پیروز خواهد شد.

انجمن توسعه فولاد زنگ نزن هند بیان داشت که در حال حاضر اندونزی در رتبه چهارم تولید جهانی فولاد زنگ نزن قرار دارد و انتظار می‌رود با 4.2 میلیون تن تولید، از ژاپن و هند پیشی گیرد. پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری تولید فولاد زنگ نزن هند 3.5 میلیون تن باشد. این انجمن در ادامه نیز بیان داشت که در سال 2020 رقم این تولید 3.2 میلیون تن بوده است.

ISSDA ضمن بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های کلان شرکت‌های فولاد زنگ نزن چین در اندونزی در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسند، افزود: احتمال می‌رود تولید مازاد این کشورها برای عرضه به بازار هند هدف قرار گیرد. به گفته رئیس انجمن توسعه فولاد زنگ نزن هند، دولت چین در ماه مه سال 2021 تخفیف‌های مالیاتی خود را حذف کرده است و بدین ترتیب، صادرات فولاد زنگ نزن از چین محدود می‌شود. شرکت‌های چینی در حال ایجاد ظرفیت‌های تولیدی بسیاری در اندونزی هستند. انتظار می‌رود با کاهش صادرات از چین، شرکت‌های چینی صادرات خود را از اندونزی ادامه دهند.

وی همچنین بیان داشت: این مساله پیامدهایی برای هند به دنبال خواهد داشت. تخمین زده می‌شود که میزان واردات از اندونزی دو برابر گردد. این فرد پیشکسوت صنعت در راستای سخنان خود افزود: برنامه‌های اجرایی بیش از 25 برابر تقاضای داخلی این کشور خواهد بود. این حجم از تولید، بازارهای صادراتی را هدف قرار می‌دهد.

در ادامه نیز بیان کرد: بازار فولاد زنگ نزن هند، دومین بازار جهان با سریع‌ترین رشد پس از چین می ‌باشد و هدف آن، تولید گسترده محصولات تخت فولاد زنگ نزن بوده است. پیش از شیوع بیماری کوید-19و در دوره سال‌های 2019-2020، حدود 24 درصد از بازار هند توسط واردات تامین می‌شد که نیمی از آن، از اندونزی وارد می‌شد.

تولید فولاد در اندونزی در سه سال گذشته ثابت و 2.2-2.4 میلیون تن بوده‌است. چین بزرگترین تولیدکننده فولاد زنگ نزن در سطح جهان است که با تولید حدود 30 میلیون تن، تقریبا 60 درصد از تولیدات جهانی را در سال 2020 تامین نمود. در حالی که تولید جهانی فولاد زنگ نزن در سال 2020 با تاثیر از شیوع بیماری 2.5 درصد کاهش یافته، تولید چین 2.5 درصد افزایش داشت.

همچنین بخوانید: برترین تولیدکنندگان استیل زنگ نزن در دنیا

ISSDA به عنوان نماینده هند در کنفرانس سالانه ISSF که در دوره ده روزه 17 تا 27 ماه می برگزار شد، پیشرفت‌های عمده‌ای که هند در صنعت فولاد زنگ نزن داشته است را به نمایش گذاشت. انجمن بین‌المللی فولاد زنگ نزن (ISSF) سازمانی تحقیقاتی عام المنفعه است که به عنوان مرجعی جهانی، در خصوص جنبه‌های مختلف صنعت جهانی فولاد زنگ نزن فعالیت می‌کند. این انجمن در سال 1996 تاسیس شد.

منبع: www.outlookindia.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *