۱۹ آبان ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

افزایش قیمت میلگرد در سال ۹۹ و بررسی دلایل آن

افزایش قیمت میلگرد در سال جاری را می‌توان متاثر از عوامل مختلف دانست. میلگرد یک مقطع فولادی پرمصرف در حوزه ساخت و ساز محسوب می‌شود. در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر در خصوص افزایش قیمت میلگرد پرداخته خواهد شد.

چه عواملی قیمت میلگرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

ماده اولیه، تولید و حمل و نقل سه عامل مهم تاثیرگذار بر قیمت نهایی محصول هستند. بنابراین افزایش یا کاهش هزینه‌ها در هر بخش قیمت میلگرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته لازم به ذکر است که سه مورد ذکر شده تنها عوامل موثر بر قیمت کالا نیستند. کیفیت، برند، عرضه و تقاضا و بسیاری عوامل دیگر به صورت غیر مستقیم تاثیر خواهند گذاشت.

افزایش قیمت میلگرد

با بررسی آمارها به وضوح متوجه افزایش قیمت میلگرد در سال ۹۹ خواهید شد. شاید در بازه‌هایی کوتاه مدت این روند کاهشی بوده ولی بلافاصله افزایش قیمت میلگرد از سر گرفته شده‌است. گرچه امسال شیوع ویروس کرونا معاملات بازرگانی را تحت تاثیر قرار داده‌است، اما همان‌طور که در مقاله صادرات میلگرد بررسی کردیم با وجود افزایش قیمت‌ها و کمتر شدن تولید داخل، صادرات میلگرد هم‌چنان به قوت خود باقی است. براساس افق در نظر گرفته شده تولیدات در بخش فولاد تا سال ۱۴۰۴ بایستی به بیش از ۵۵ میلیون تن در سال افزایش پیدا کند. در ادامه به دنبال کشف علت افزایش قیمت میلگرد، عوامل مختلف را بررسی خواهیم کرد.

افزایش قیمت ماده اولیه

پیش از این مطرح شد که بخش اصلی قیمت میلگرد از قیمت ماده اولیه نشات می‌گیرد. همان‌طور که می‌دانید میلگرد از نورد شمش فولادی به دست می‌آید. کمبود شمش در سال جاری، کارخانه‌ای نوردی را مجبور کرد تا با ۵۰ درصد ظرفیت خود فعالیت کنند. کاهش تولید میلگرد به دنبال کاهش شمش به افزایش قیمت میلگرد منجر شد. از آنجا که تاثیر پذیری قیمت میلگرد از ماده اولیه بسیار زیاد است، می‌توان گفت با کنترل قیمت ماده اولیه و رفع کمبود در این بخش، افزایش قیمت میلگرد قابل کنترل خواهد بود.

هزینه تولید

شمش‌های فولادی با عبور از قفسه‌های نور به میلگرد تبدیل می‌شوند. دستگاه‌های نورد مورد استفاده در کارخانجانت داخلی عمدتا وارداتی هستند. جدای از هزینه خرید و تجهیز کردن این ماشین آلات، تعمیرات آن نیز مصاعب خود را دارد. علاوه‌بر نورد، فرآیندهای جانبی آن مثل تامین سوخت برای کوره پیش گرم کردن، تامین جریان برق، انجام آزمایش‌های کنترل کیفی، انبارداری و بسیاری دیگر از مراحل کوچک و بزرگ نیز هزینه بر هستند. مجموع این هزینه ها تحت عنوان هزینه تولید، عامل تاثیرگذار بعدی بر افزایش قیمت میلگرد می‌باشد.

حمل و نقل

در این زمینه کامیون داران تعرفه‌های مخصوص به خود را دارند. بسیار بدیهی است که هر چه مقصد تحویل بار از مبدا فاصله داشته باشد، کرایه بار افزایش پیدا می‌کند. بنابراین بیشترین هزینه حمل بار برای میلگردهای صادراتی است.

نوسانات ارز

حتما در جریان هستید که شیب افزایش نرخ دلار در پایان نیمه دوم سال شدت گرفت. به گونه‌ای که با آغاز ماه مهر دلار از مرز سی هزار تومان عبور کرد. از آنجا که نرخ مقاطع فولادی از نرخ دلار اثر می‌پذیرد، بنابریان افزایش دلار در افزایش قیمت میلگرد نیز دخالت دارد.

عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا یک رابطه انکار ناپذیر در تمام معاملات است. بر این اساس هرگاه عرضه یک محصول به هر دلیل کاهش پیدا کند و در مقابل تقاضا افزایش یابد، بدون شک قیمت‌ها صعودی خواهند بود. در بالا بحث شد که به دلیل کاهش مقدار شمش اولیه، کارخانه‌ها با ظرفیت کمتری میلگرد تولید می‌کنند. به این ترتیب می‌توان یکی از علل افزایش قیمت میلگرد را، کمبود عرضه دانست.

میلگرد چیست؟

میلگرد به عنوان تقویت کننده بتن در ساخت سازه‌های بتنی کاربرد دارد. ساختمان بدون حضور میلگرد در مقابل نیروهای جانبی مثل نیروهای ناشی از زلزله مقاوم نیست. شمش فولادی به کمک روش نورد گرم به میلگرد تبدیل می‌شود. در بازار این مقطع را به دو صورت شاخه‌ای و کلاف پیدا می‌کنید. برای آشنایی با انواع میلگرد کلاف و کاربرد آن‌ها بر روی لینک کلیک کنید و مقاله را مطالعه کنید. هم‌چنین میلگردها به صورت ساده، آجدار و استیل نیز در بازار آهن آلات موجود می‌باشند. نکته‌ دیگری که در خصوص میلگرد باید بدانید نحوه استفاده آن در سازه است. عموما به کمک خمکاری این مقطع را به شکل‌های مختلفی تبدیل کرده و سپس در ساخت از آن استفاده می‌کنند.

پراکندگی تولید میلگرد در ایران

بر اساس اطلس پراکندگی تولید کنندگان میلگرد در کشور، استان آذربایجان شرقی با تولید بالغ‌بر چهار میلیون تن در سال بیشترین آمار تولید این مقطع را در اختیار دارد. فولاد کاوه تیکمه داش، فولاد آذربایجان و فولاد صنعت بناب از تولید کنندگان به نام در این محدوده هستند.  قزوین، خوزستان و اصفهان در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. به طور کلی در هر استان کشور یک تولید کننده میلگرد وجود دارد و نیازی نیست برای تهیه این مقطع مسافت زیادی را طی کنید.

راهنمای خرید میلگرد

در این آشفته بازار افزایش قیمت میلگرد هم می‌توان خرید مقرون به صرفه‌ای داشت. فقط کافی است که چند نکته را در نظر داشته باشید. در ادامه چند نکته مهم هنگام خرید میلگرد را با هم مرور می‌کنیم:

  • ابتدا در مورد محصول مورد نظر تحقیق کنید. میلگرد با استانداردهای مختلف کاربردهای متنوعی دارند.
  • با افراد خبره و با تجربه در این زمینه مشورت کنید
  • پیش از خرید، از مقدار نیاز خود به این مقطع فولادی مطلع شوید. خرید اضافه میلگرد جز هزینه مازاد چیزی برایتان ندارد.
  • حتما پیش از خرید از مراکز فروش مختلف استعلام قیمت کنید تا بتوانید پایین‌ترین و به صرفه‌ترین میلگرد را خریداری کنید.
  • پیش فاکتور دریافت کنید. این کار برای آگاهی از جزئیات ریز قیمت‌ها ضروری است.
  • هرگز پیش از دریافت کامل بار تمام مبلغ را پرداخت نکنید.
  • حتما قبل از تایید شدن ارسال بار میلگرد را از نزدیک بررس کنید تا اشکال وجود نداشته باشد.
  • پس از دریافت کالای خود را وزن کنید تا صحت آن اطمینان پیدا کنید.

با وجود افزایش قیمت میلگرد در سال جاری، در این آشفته بازار نوسانات ارز و شرایط اقتصادی نیز می‌توان خرید مقرون به صرفه داشت. جهت آکاهی از قیمت میلگرد با مشاوران ما در آیرومارت تماس حاصل فرمایید. با انتخاب آیرومارت علاوه‌بر خرید می‌توانید از خدمات جانبی مجموه نیز بهره‌مند شوید.

۱۹ آبان ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران