قیمت کبالت افزایش خواهد یافت!

قیمت کبالت افزایش خواهد یافت!

گزارش متال ماینر (MetalMiner) در اوایل ماه مه، قیمت فلزات حیاتی مورد استفاده در باتری‌ها مانند کبالت را مورد بررسی قرار داده است. بر اساس این گزارش، تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی، هم از جنبه اخلاقی و هم از لحاظ هزینه با چالش‌هایی روبرو هستند. جمهوری دموکراتیک کنگو بزرگترین تامین‌کننده کبالت در جهان است که در عملیات استخراج صنعتی این فلز کودکان را به کار می‌گیرد. بدین ترتیب، این کشور با چالش‌های اخلاقی روبرو است.

اسکات برنز، سردبیر متال ماینر، در خصوص قیمت کبالت بیان داشت: بر اساس گزارش فایننشنال تایمز، قیمت کبالت در سه ماهه اول سال 2021، با 40 درصد افزایش همراه بود که عامل آن تقاضا برای باتری‌ها عنوان شده است. در میان فلزات تشکیل‌دهنده باتری‌های ماشین‌های برقی، کبالت با محدودترین منابع مواجه است. درصد قابل توجهی از این فلز هنوز هم از جمهوری دموکراتیک کنگو تامین می‌شود.

قیمت کبالت افزایش خواهد یافت!
کنگو بزرگترین منبع تولید کبالت در جهان است که از کودکان در استخراج کبالت استفاده می‌کند.

وی در ادامه بیان داشت: شرکت چینی کانتمپ (CATL)، هیچ ملاحظه و استثنائی در سرمایه‌گذاری در کشورهایی که کودکان را به کار اجباری وا می‌دارند قائل نیست. این شرکت اخیرا 138 میلیون دلار بر روی یک منبع توسعه نیافته مس و کبالت در کشور سرمایه‌گذاری کرده است. آن‌ها مبنای انتخاب خود را منافع مالی خود قرار می‌دهند. این شرکت‌ها، قراردادهای خود را با عرضه‌کنندگان روسی، استرالیایی، فیلیپینی و حتی تجارت بر BMW در مراکش محدود می‌کنند.

همچنین بخوانید: از کاربردهای پیشرفته فولاد چه می‌دانید؟

تقاضای کبالت در آینده

با توجه به نقش اصلی کبالت در تولید باتری‌های یون لیتیوم، پیش‌بینی شده است که تقاضا برای این فلز همچنان ادامه یابد.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در گزارش اخیر خود با عنوان “نقش مواد معدنی مهم در تحول انرژی پاک”، افزایش تقاضا برای کبالت و چندین فلز دیگر طی چند دهه آینده را چشمگیر پیش‌بینی کرد.

بر اساس این گزارش؛ در طرحی که در راستای برآورده کردن اهداف “پیمان پاریس” برنامه ریزی شده است، طی دو دهه آینده سهم تقاضا برای فلزات فناوری‌های پاک، نسبت به سایر حوزه، به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. بر این اساس، تقاضا برای عناصر مس و خاک کمیاب به بیش از 40 درصد، برای نیکل و کبالت 60-70 درصد و برای لیتیوم تقریبا 90 درصد برآورد شده است.

در ادامه نیز گزارش داده است: در حال حاضر، خودروهای الکتریکی و دستگاه‌های ذخیره باتری جایگزین لوازم الکترونیک مصرفی شده‌اند و در حال تبدیل به بزرگترین مصرف کننده لیتیوم هستند. از قرار معلوم تا سال 2040، فولاد استنلس استیل به عنوان بزرگترین مصرف کننده نیکل شناخته خواهد شد.

با وجود اینکه رشد تقاضا از لحاظ سیاسی و نیازهای فناوانه ثابت نشده است، IEA پیش‌بینی کرده که تا سال 2040 تقاضای کبالت در مقایسه با حال از 6 تا 30 برابر افزایش خواهد یافت.

احتمال می‌رود در کوتاه مدت تامین کبالت با بحران روبرو نشود. با این‌حال با اطمینان می‌توان بیان کرد که در آینده با تغییراتی همراه است.

IEA همچنین افزود: انتظار می‌رود در آینده نزدیک، برخی از مواد معدنی مانند لیتیوم و کبالت استخراج شده بیش از حد نیاز باشند؛ با این حال به نظر می‌رسد محصولات شیمیایی لیتیومی، باتری‌های پایه نیکل و عناصر خاکی کمیاب مهم چون (نئودیمیم و دیسپروزیم) در سال‌های آینده با مشکل تامین روبرو شوند.

با بررسی بیشتر آینده طرح‌های مطابق با اهداف اقلیمی، انتظار می‌رود با تکیه بر معادن موجود و پروژه‌های در حال انجام، تنها نیمی از نیازهای پیش‌بینی شده لیتیوم و کبالت و تا 80 درصد از نیازهای مس تا سال 2030 قابل تامین باشد.

افزایش قیمت کبالت
کبالت به عنوان یک فلز مهم در تولید باتری خودروهای الکتریکی کاربرد دارد.

سهم گلنکور (Glencore) از تولید کبالت

گلنکور یکی از بزرگترین شرکت‌های استخراج معادن در جهان، در آخرین گزارش سه ماهه تولید خود؛ تولید کبالت در سه ماه اول سال 2021 را 6.8 کیلوگرم اعلام کرد. این رقم در مقایسه با سه ماهه اول سال 2020 (6.1 کیلوگرم کبالت) 11 درصد افزایش داشته است.

خروجی کبالت شرکت گلنکور طی یک سال، 35 کیلوگرم (2±) برآورد می‌شود. این در حالی است که تولید کبالت  در سال مالی 2020 این شرکت، 27.4 کیلوگرم بود.

هم‌بستگی ایالات متحده و هند در جهت حفاظت از آب و هوا

ماه گذشته، ایالات متحده و هند، برنامه آب و هوا و انرژی پاک 2030 (US-India Climate and Clean Energy Agenda 2030) را آغاز کردند. در راستای طرح‌های اقلیمی، وزرات امور خارجه امریکا خبر از مشارکت در سطح بالا داد و بر همکاری در جهت تحقق اهداف پیمان اقلیمی پاریس تاکید داشت.

هند و ایالات متحده، به دنبال افزایش ظرفیت انرژی تجدیدپذیر در آینده خواهند بود. وزارت امور خارجه امریکا در این خصوص بیان داشت: ایالات متحده و هند هر دو اهداف بلندپروازانه‌ای تا سال 2030 برای اقدامات آب و هوایی و انرژی‌های پاک برنامه‌ریزی کرده‌اند. ایالات متحده قصد دارد تا سال 2030 انتشار خالص گازهای گلخانه‌ای را 50-52 درصد نسبت به انتظار در سال 2005 کاهش دهد. در مقابل، هدف اصلی هند راه‌اندازی منابع تامین 450 گیگاوات انرژی تجدیدپذیر تا سال 2030 است.

هند همواره یکی از قدرت‌های برتر تامین انرژی خورشیدی بوده‌است. اخیرا نیز، به عنوان سومین تولید کننده بزرگ انرژی خورشیدی جهان شناخته شد. پرزیدنت جو بایدن با توجه به اهداف زیست‌محیطی سیاست خود، همکاری با هند را در دستور کار و برنامه اقلیمی خود قرار داد.

در ماه فوریه، رئیس جمهور طرح کلی اهداف آب و هوایی دولت خود را به امضا رساند. جو بایدن، در میان طرح‌های پیشنهادی مختلف، خواستگار تولید  وسایل نقلیه ناوگان‌های فدرال با میزان آلاینده صفر شد.

به نقل از وزارت امور خارجه، ایالات متحده و هند مشارکت خود را با هدف سرعت بخشیدن به استفاده از انرژی پاک آغاز می‎کنند. مقیاس‌گذاری فناوری‌های نوآورانه پاک مورد نیاز بخش‌های مختلف کربن‌زدا و ایجاد ظرفیت برای سنجش، مدیریت و کاهش خطرات وابسته به آب و هوا، از دیگر اهداف این دو کشور است.

منبع: www.agmetalminer.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *