چالش‌ها بر سر راه عرضه جهانی سنگ آهن

چالش‌ها بر سر راه عرضه جهانی سنگ آهن

بنا بر گزارش تحلیلگران، قیمت‌های ثبت ‌شده جاری ناپایدار و سرعت رشد تقاضا کند برآورد شده است. قیمت سنگ آهن از ابتدای این هفته روند صعودی دارد و با توجه به تولید فولاد چین، قیمت آن به بالاترین حد خود رسیده است. برای تحلیلگران این سوال وجود دارد که بازار گاوی سنگ آهن تا کی ادامه خواهد داشت.

بر اساس گزارش چند تحلیل‌گر، این روند در نیمه دوم سال جاری به پایان می‌رسد و حتی ممکن است از سال آینده روند نزولی چند ساله را طی کند. بر اساس گفته‌های وبسایت تجارت اقتصاد، قیمت هر تن سنگ آهن حاوی 62 آهن و بارگیری‌های بندر تحویل تیانجین چین، به 214.99 دلار افزایش یافته است. هزینه و بارگیری هر تن سنگ آهن با میزان آهن 63.5 درصد 208.50 دلار بوده است و در این هفته بالاترین میزان قیمتی ثبت شده است.

از ابتدای سال جاری، قیمت سنگ آهن 63.5 درصد آهن با 31.55 درصد افزایش روبرو بوده و سنگ آهن 62 درصد 38 درصد افزایش قیمت داشته است. علیرغم تلاش دولت چین برای محدود کردن ساخت و جلوگیری از انتشار آلودگی‌ها، نرخ تولید در حال افزایش است.

همچنین بخوانید:قیمت پروفیل آهنی در چین، بزرگترین تولید کننده مقاطع توخالی دنیا

تاثیر چین بر قیمت‌ها

چین با واردات حدود 70 درصد از محموله‌های جهانی سنگ آهن، یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان به حساب می‌آید. رکورد این کشور 1.17 میلیارد تن ثبت شده است. بر اساس آمارها، تولید فولاد چین در ماه گذشته 97.85 میلیون تن بوده است. تولید فولاد چین تا آوریل، 375 میلیون تن برآورد شده که در مقایسه با دوره قبل 16 درصد افزایش داشته است. افزایش تولید فولاد منجر به ادامه تقاضا برای سنگ آهن و افت سهام آن در بنادر چین شده است.

ماه گذشته، اطلاعات سازمان جهانی فولاد نشان داد که چین 94 میلیون تن فولاد در ماه مارس تولید کرده است که نسبت به سال گذشته 19.1 درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر، تولید هند در 10 میلیون تن حدودا با 24 درصد افزایش همراه بوده است.

چالش‌ها بر سر راه عرضه جهانی سنگ آهن
چین بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن دنیا به حساب می‌آید

چشم انداز اتحادیه جهانی فولاد

اتحادیه جهانی فولاد (WSA) در چشم انداز کوتاه مدت خود برای سال‌های 2021 و 2022 که در ماه گذشته منتشر شد، پیش‌بینی کرد که تقاضای فولاد در سال جاری با 5.8 درصد رشد روبرو خواهد بود و پس از افتی که در سال گذشته تجربه کرد، به 1874 میلیون تن می‌رسد. پیش‌بینی می‌شود در سال آینده تولید فولاد با رشد 2.7 درصدی، به 1924.6میلیون تن افزایش یابد.

بر اساس گزارشات WSA، انتظار می‌رود در سال آینده پس از بازگشت تقاضای صنعت خودرو به سطح خود در سال 2019، تقاضای فولاد در بخش ساخت و ساز به اندازه سال 2019 افزایش پیدا کند.

اتحادیه جهانی، تقاضای فولاد را برای سال آینده پایین‌تر از سطح 2019 پیش‌بینی کرد. به همین دلیل، از نظر تحلیل‌گران و کارشناسان دیر یا زود قیمت سنگ آهن تحت فشار قرار می‌گیرد.

همچنین بخوانید: کوره تونلی، احیا حالت جامد سنگ آهن با زغال سنگ

افت قیمت در انتظار بازار سنگ آهن

فیچ سولوشنز (Fitch Solutions)، آژانس رتبه‌بندی اعتباری ایالات متحده، در پیش‌بینی خود برای قیمت سنگ آهن در اوایل ماه جاری، اعلام کرد که با وجود افزایش قیمت‌ها به سطح مشخص، هنوز هم امکان افزایش قیمت وجود دارد. با این حال اعلام شده که احتمالا از نیمه دوم سال جاری قیمت‌ها تثبیت می‌شوند.

تحلیلگران بازارهای کامودیتی CRU لندن، بیان داشتند که انتظار می‌رود که با شروع پویایی بازار و افزایش عرضه، قیمت‌ها کاهش یابند. با این وجود پیش‌بینی زمان و میزان کاهش قیمت‌ها چندان ساده نخواهد بود.

مورگان استنلی، شرکت بانکداری سرمایه‌گذاری چند ملیتی، در آخرین گزارش خود بیان کرد: پس از افزایش فراتر از انتظاری که با اصول و مبانی قابل توجیه است، قیمت و سود حاصل از سنگ آهن در پایان سال کاهش خواهد یافت.

ING، گروه بانکی چند ملیتی هلندی بیان کرد که جهش قیمت سنگ آهن در ماه گذشته به سطوح قیمتی رکورد، قابل تامل است. تحلیلگران این گروه بیان داشتن که علیرغم محدودیت‌های مداوم تولید، با حفظ سیاست‌های حمایتی و تولید فولاد در چین (با توجه به مارجین‌های جالب توجه پیشنهاد شده به کارخانجات)، همچنان نسبت به بانک‌های مرکزی خوشبین بوده و آن را برای بازار سنگ آهن مفید و سازنده می‌دانند.

سنگ‌ها و چالش‌ها بر سر راه تامین سنگ آهن

بلاتکلیفی مذاکرات اقتصادی بین چین و استرالیا، احتمال به خطر افتادن عرضه و در نتیجه آن قیمت سنگ آهن را افزایش می‌دهد؛ چرا که چین، به واردات سنگ آهن از دون آندر (Down Under) بسیار وابسته است.

61 درصد از کل سنگ آهن چین، از معادن استرالیا تامین می‌شود. به نقل از اریک هیدبورگ، تحلیلگر اصلی CRU، اگرچه عرضه نسبت به تقاضای بالا، با محدودیت روبرو است، اما برای مدت‌های طولانی قیمت‌ها در سطح فعلی تحت حمایت اندکی قرار خواهندداشت. بازار گاوی سنگ آهن از آثار حادثه شکستن سد برزیل است که در سال 2019 اتفاق افتاد. این حادثه، خروجی تولیدکننده اصلی والی (Vale) را به 300 میلیون تن کاهش داد. سال گذشته برای این دو سال میزان خروجی 400 میلیون تن برنامه‌ریزی شد.

شرکت تحلیلگر مذکور در لندن، بیان داشت که تقاضای چین برای سنگ آهن پس از شیوع کوید-19 در اوایل سال 2020 به قوت سابق بوده است.

به نقل از هیدبورگ، تولید فولاد به دلیل افزایش شدید تقاضای فولاد ناشی از اقدامات محرک افزایش سرمایه گذاری‌های زیرساختی و تقاضای بالای کالاهای حاوی فولاد، هم در چین و هم در بازار صادراتی آن افزایش یافته است.

چالش‌ها بر سر راه عرضه جهانی سنگ آهن
بخشی از انتقال سنگ آهن از مسرهای آبی انجام می‌شود.

تقاضای شدید فولاد، عامل افزایش قیمت‌ها

به نقل از فیچ، تقاضای شدید تولیدکنندگان جهانی فولاد و چین، موجب بالا نگه داشتن قیمت‌ها شده است در حالی که میزان عرضه به آن نرسیده است.

به نقل از هیدبورگ، بهبود وضعیت موجودی کالا در چین و افزایش تقاضا در سایر کشورهای جهان موجب کساد بودن بازار شده است. این تحلیلگر CRU، همچنین بیان داشت که قیمت سنگ آهن از بالاترین هزینه‌هایی است که به تولیدکننده تحمیل می‌شود و برخی تولیدکنندگان کم‌هزینه نیز از مارجین 90 درصد برخوردار هستند. هیدبورگ اشاره کرد: تامین کالا از طریق دریا در کنار یک دوره عرضه فصلی قوی بهبود می‌یابد.

رشد کند تقاضا

رشد کند تقاضا به دلیل پایان یافتن طوفان‌های موسمی استرالیا و پایان دوره بارانی در شمال برزیل است. فیچ همچنین بیان داشت که با بهبود عرضه و رشد کند تقاضا، در نیمه دوم سال جاری قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

آژانس رتبه بندی اعتبارات ایالات متحده، قیمت سنگ آهن خود را در سال جاری 160 دلار و در سال بعد 130 دلار (به ازای هر تن) برآورد کرد و بیان داشت که سطح فعلی در بلند مدت برای تولیدکنندگان فولاد پایدار نیست.

در ادامه نیز بیان داشت که کاهش یا عدم کاهش قیمت سنگ آهن، منوط به دو عامل است. دلیل اول، ادامه‌دار شدن تحریک تقاضای فولاد توسط چین است که منجر به بالا ماندن تولید آن می‌شوند. در نتیجه تقاضای سنگ آهن در سطوح بالا باقی خواهد ماند. دومین دلیل، خطرات تامین به‌ویژه عرضه از برزیل است. استخراج‌کنندگان ممکن است در دریافت مجوزها و مسائل فصلی چون در دسترس نبودن کشتی‌های باربری با مشکل مواجه شوند و فعالیت‌ها با تاخیر اتفاق افتد.

فیچ سولوشنز بیان داشت که تقاضای ناشی از تحریک چین در نیمه دوم سال جاری رو به اتمام است، زیرا پرو‌ژه‌های ساخت‌وساز به پایان رسیده و فشارهای وارده بر پروژه‌های جدید در حال کاهش است.

منبع: www.thehindubusinessline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *