۱۵ مرداد ۱۳۹۹ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری

گفتگوی زنده اینستاگرامی: آشنایی با نکات خرید تیرآهن و هاش

۵/۵ - (۱ امتیاز)

در گفتگو زنده این هفته به بررسی نحوه خرید تیرآهن، هاش و عواملی که بر قیمت این دو کالا تاثیرگذار است، پرداخته‌ایم.
از عوامل موثر بر  قیمت تیرآهن می‌توان به موجودی کالا، نرخ ارز، بورس کالا، عرضه و تقاضا اشاره کرد.

 

 

تیرآهن ذوب آهن، مقطعی پرکاربرد

تیرآهن کارخانه ذوب آهن، بیشترین استفاده را در ایران دارد، که طبق استاندارد اشتال تولید می‌شود.
تیرآهن های متفرقه طبق  نرخ کارخانه ذوب آهن، کشف قیمت می‌شوند. در واقع اگر شما نرخ پرمصرف‌ترین تیرآهن‌های تولیدی کارخانه ذوب آهن را داشته باشید؛ می‌توانید قیمت تیرآهن های تولید سایر کارخانه‌ها را هم از روی آن کشف قیمت کنید. حاالا به این سوال می‌رسیم که چگونه از قیمت تیرآهن کارخانه ذوب آهن به درستی اطلاع پیدا کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید ۳ عامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن را بررسی کنیم:

  1. بورس کالا هر هفته در ۲ یا ۳ نوبت در سبدهای سبک، متوسط و سنگین عرضه میگردد. در این زمینه باید به یک سری عوامل توجه کنیم: میزان عرضه، قیمت پایه، تاریخ تحویل.
  2. عرضه کارخانه: عدم عرضه مداوم موجب می‌شود تا موجودی برخی سایزهای تیرآهن کم و تقاضای آن‌ها زیاد شود، در نتیجه قیمت آن‌ها  افزایش یابد.
  3. نرخ ارز و قیمت جهانی فلزات: بالارفتن نرخ ارز، تجار را به سمت صادرات سوق می‌دهد، چراکه قیمت دلاری کالا از قیمت ریالی آن مقرون به صرفه تر است و در نهایت موجب بالارفتن نرخ تیرآهن می‌شود.

تیرآهن ذوب آهن را میتوان معتبرترین محصول داخلی در این حوزه دانست. در خصوص جزئیات این محصول میتوانید با کلیک روی لینک تیرآهن ذوب آهن اطلاعات کامل تری کسب کنید.

هاش و عوامل موثر بر قیمت آن:

از سایز ۱۴ تا ۲۰ هاش توسط کارخانه ذوب آهن تولید می‌شود و سایر سایزها همگی وارداتی هستند و بیشتر از کشور ترکیه وارد ایران می‌گردند.

دلار:  بدیهی است بالا رفتن نرخ ارز موجب افزایش قیمت هاش می‌شود.

موجودی : در ماه‌هایی از سال ممکن است به دلایل مختلفی مانند تغییر تعرفه‌ها با مشکل واردات روبرو شویم که این مساله روی موجودی کالا اثر مستقیم می‌گذارد و  زمانی که با کمبود کالا روبرو می‌شویم؛ قیمت‌ها افزایش می‌یابند.
نکته: قیمت هاش طبق عرف بازار حرکت نمی‌کند و با پایین آمدن قیمت دیگر مقاطع، نرخ آن کاهش نمی‌یابد. به این معنی که به علت وارداتی بودن هاش، پایین آمدن قیمت دیگر مقاطع دلیل بر کاهش نرخ هاش نیست و ارز عامل تعیین کننده است.

 

کنترل کیفی تیرآهن و هاش:

تیراهن:

مهم‌ترین عامل در تشخیص کارخانه تولید کننده آن، وزن شاخه است. تیراهن ذوب آهن از آنجا که طبق اشتال تولید می‌شود، سنگین‌تر است.
بال تیراهن،نباید دارای خمیدگی، خوردگی و دندان موشی باشد. تیراهن کاملا روی زمین قرار بگیرد و اصطلاحا شمشیری و دارای خمیدگی نباشد.

هاش:

Hea  و heb هردو هاش های استاندار د هستند و اختلاف وزن بین این دو مبنی بر تفاوت آن‌ها در کیفیت نیست.
از دیگر معیارهای تشخیص هاش با کیفیت، دقت ابعادی آن است.

تیم آیرومارت در راستای افزایش آگاهی خریداران محصولات فولادی سعی در بارگذاری مطالب مفید دارد لطفا نظر خود را ر خصوص این مطالب با ما به اشتراک بگذارید.

 

۱۵ مرداد ۱۳۹۹ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران