۱۹ شهریور ۱۳۹۹ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری

گفتگوی زنده: همه چیز درباره خرید پروفیل

۵/۵ - (۲ امتیاز)

در قسمت‌های قبل در مورد پروفیل، دسته‌بندی و کارخانه‌های تولید کننده آن صحبت کردیم.
در این قسمت در مورد عوامل موثر بر قیمت‌گذاری پروفیل صحبت می‌کنیم.

 

 

قیمت گذاری پروفیل

ورق به عنوان ماده اولیه در تولید پروفیل، عامل اصلی تعیین کننده قیمت آن است. هم اکنون سه کارخانه اصلی فولاد مبارکه، نورد و لوله اهواز و مجتمع فولاد گیلان، تولید کننده ورق سیاه مورد استفاده در ساخت پروفیل هستند.

تا چهار سال پیش ورق سیاه مورد نیاز، از قزاقستان و ترکیه به طور مستمر وارد ایران می‌شد و از این جهت هیچوت کارخانه‌های تولید پروفیل با مشکل موجودی روبرو نبودند. همچنین از آنجاکه در کنار تولید داخل،ورق‌های با کیفیت و قیمت مناسبی وارد می‌شد؛ قیمت‌ها در حالت اعتدال قرار داشت. هم اکنون با ممنوع شدن واردات، بازار با کمبود عرضه و متعاقبا افزایش قیمت روبرو شده است.

تعیین قیمت ورق

کارخانه‌های پیشتر ذکر شده، هرکدام به روشی ورق خود را به فروش می‌رسانند. به عنوان مثال، کارخانه فولاد مبارکه صرفا از طریق بورس کالا برای فروش محصول خود استفاده می‌کند. یعنی کارخانه‌هایی که به صورت مستمر فعالیت دارند و میزان تولید پروفیل آن‌ها در ماه مشخص است؛ در صورت تایید فولاد مبارکه از سهمیه ورق، برخوردار می‌گردد. هرچند میزان این سهمیه نسبت به تولید آن کاخانه قابل توجه نیست. همچنین ابطال بورس و پیشی گرفتن تقاضا از عرضه، از محدودیت‌های دیگر ی هستند که خرید از کارخانه فولاد مبارکه را سخت می‌نمایند.

فروش ورق در مجتمع فولاد گیلان و نورد لوله اهواز به این شکل نیست و توسط تجار انجام می‌شود. به این معنی که خرید طی ضوابط خاصی انجام نمی‌گیرد و تعیین کننده نهایی نرخ کالا، همین تجار خواهند بود. انحصار محصول و انتخابی بودن قیمت نهایی، همواره بر قیمت ورق و پروفیل اثر گذارد و موجب نوسان آن می‌گردد، که در این ویدیو به تفصیل به شرح این موضوع پرداخته‌ایم.

کشف قیمت پروفیل

 1. بورس کالا:
  گاهی تقاضا بسیار زیاد است و کارخانه نمی‌تواند به اندازه نیاز عرضه کند. در چنین شرایطی رقابت بین خریداران زیاد می‌شود و قیمت نهایی کالا از قیمت پایه فاصله زیادی میگیرد و افزایش می‌یابد. گاهی اوقات این فاصله خیلی زیاد و درنهایت بورس باطل میشود. پس مصرف کننده برای تامین نیاز خود به سمت بازار آزاد روی می‌آورد.
  در نتیجه کنسل شدن بورس کالا باعث افزایش تقاضا در هفته‌های بعد و موجب بوجود آمدن یک دور باطل می‌شود.
  نکته: تعیین کننده قیمت ورق و متعاقبا پروفیل در نهایت بازار است نه بورس.
 2. هزینه حمل و نقل و ارسال بار:
  هزینه ارسال از کارخانه‌ای همچون فولاد مبارکه که تقریبا در مرکز کشور قرار دارد، چندان تفاوتی نمی‌کند. اما ارسال بار از کارخانه‌ای همچون مجتمع فولاد گیلان که در شمال کشور قرار دارد؛ به جنوب هزینه زیادی دربر خواهد گرفت.
 3. اجرت تولید:
  هزینه تولید بیشترین تاثیر را در قیمت نهایی کالا دارد. این هزینه شامل حقوق کارگران، آب و برق و تعویض قالب و مواردی از این دست می‌شود.
 4. عرضه و تقاضا:هرچه تقاضا بیشتر و عرضه کمتر باشد، قیمت پروفیل بالاتر می‌رود.
 5. نرخ ارز:
  نرخ ارز ابتدا بر روی قیمت ورق و در نهایت پروفیل اثر می‌گذارد.

در نهایت پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از جزئیات بیشتری که در متن نگنجیده است؛ تماشای این ویدیو را از دست ندهید. همچنین شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت لوله و پروفیل در انواع و برندهای مختلف و بهره‌مندی از مشاوره تخصصی، با کارشناسان آیرومارت تماس بگیرید.

 

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ