تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول شهریور ۹۹

تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته را به بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت مقاطع فولادی، مانند نرخ ارز، عرضه بورس کالا، تعطیلات تاسوعا و عاشورا و میزان عرضه و تقاضا اختصاص داده‌ایم.

در هفته‌ای که گذشت با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز، قیمت استیل با ثبات همراه بود. کاهش موجودی در بعضی از سایز‌های ورق نازک‌بار، لوله‌های دکوراتیو و صنایع غذایی با ضخامت پایین، باعث شد تقاضا برای این موارد بیشتر و قیمت واحد آن‌ها کمی بالاتر از انتظار باشد. با توجه به افزایش قیمت دلار در آخر هفته‌ای که گذشت و همچنین پیش رو داشتن ایام تاسوعا و عاشورا، خرید و فروش کم‌تری در این هفته انجام شد و با ثبات قیمت استیل روبرو بودیم.

 

فولاد در هفته‌ای که گذشت

در بخش مقاطع طویل اما وضعیت به‌گونه‌ای دیگر بود. به‌طوری که تا روز یکشنبه روند کاهشی و بعد از آن شیب تند افزایش قیمت را تجربه کردیم. دلیل این امر بالا رفتن نرخ دلار بود. به‌طوری که مقاطعی همچون نبشی و تیرآهن با افزایش 500 تومانی در آخر هفته همراه شدند.

در بخش ورق، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار را می‎توان در عرضه و تقاضا جستجو کرد. این هفته خبری از تلاطم و افزایش قیمت‌هایی که در هفته‌های پیش شاهد آن بودیم، نبود. عدم وجود تقاضا باعث شد تا دارندگان کالا میل به افزایش قیمت داشته باشند ولی عملا به دلیل نبود متقاضی، این اتفاق نیفتاد و خرید فروش‌ها به صورت توافقی یا با قیمت‌های پایین انجام می‌شد.
بین روزهای شنبه تا سه شنبه شاهد کاهش قیمت بودیم از آنجا که بالا رفتن نرخ پروفیل در روزهای پایانی هفته ای که گذشت، هیجانی بود و به دلیل نزدیک شدن به ایام تعطیلات اعتبار چندانی نداشت؛ پیشبینی می‌شود چنین افزایشی را در هفته آینده نداشته باشیم.

در نهایت تعطیلات پیش رو و همگام شدن عرضه بورس کالا با روز دوشنبه به عنوان آغاز هفته جدید، پیش‌بینی اتفاقات هفته آینده را در هاله‌ای از ابهام قرر داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *