تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته آخر شهریور ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته مهم‌ترین عامل نوسان بازار فولاد، یعنی قیمت شمش در بورس کالا و نرخ دلار مورد بررسی قرار گرفته است.

 

 

تحلیل قیمت پروفیل

این هفته به علت نوسان قیمت دلار، قیمت کلیه مقاطع فولادی شدیدا تحت تاثیر قرار گرفت.
بطوریکه شاهد افزایش ۲-۳ هزار تومانی در بعضی کالاها بودیم.
ورق‌های نازک‌بار و پروفیل به مرز ۲۰ هزار تومان رسیدند، هرچند خرید و فروشی انجام نشد.
و این بالا رفتن زیاد قیمت‌ها، بازار را با رکود مواجه نمود تاجایی که بسیاری تنها انتظار می‎کشند تا وضعیت کمی تعدیل گردد.
تایید بورس سه شنبه، آن هم با قیمت‎های باورنکردنی، بر تثبیت این روند افزایشی دامن زد.

بررسی قیمت استیل

به خاطر همین افزایش نرخ دلاری که این هفته تجربه کردیم؛ قیمت مقاطع استیل به شدت بالا رفت. به عنوان مثال ورق گرید 304 از پایه 66.000 تومان به 74.000 تومان رسید و پیش‌بینی می‌شود قیمت استیل تا 80.000 تومان برسد .تا جایی که بسیاری از دارندگان کالا، جلوی فروش محصول خود را گرفتند. احتمال می‌رود این روند تا هفته آینده هم ادامه داشته باشد. با توجه با این روند، توصیه ما به مصرف کنندگان این است که در صورت امکان این هفته خرید خود را انجام دهند.

بررسی بازار ورق

تایید معاملات شمش هم در کنار نرخ دلار، مزید بر علت شد و باعث بالارفتن قیمت ورق گردید. به طور کلی این افزایش شدید که در بازار رخ داد را می‌توان به رکود تورمی تشبیه کرد. به این معنا که با اینکه معامله‌ای انجام نمی‌شود اما روند صعودی قیمت‌ها همچنان ادامه دارد. به نظر می‌رسد تعدیل کننده این وضعیت کاهش قیمت دلار باشد.
هم اکنون خرید و فروش‌هایی که انجام می‌شوند، برای حفظ ارزش پول است و بیشتر جنبه سرمایه‌گذاری پیدا کرده‌اند.

تحلیل بازار مقاطع طویل

در میان مقاطع طویل هم، میلگرد تحت تاثیر قیمت دلار و شمش بیشترین افزایش را تجربه کرد و از 10.000 تومان به 11.600 تومان رسید. هرچند معاملات بورس روز چهارشنبه، باعث نامعلوم شدن قیمت تیرآهن شد؛ در نهایت با تایید بورس کالا این ابهام تا حدودی از بین رفت.پیش‌بینی می‌شود درصورتی که بازار فولاد در روزهای آینده، روند کاهشی را تجربه کند؛ قیمت‌ها به ثباتی خواهند رسید که نقطه صفری برای شروع افزایش دوباره قیمت‌ها خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *