تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته سوم شهریور ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت مقاطع فولادی، مانند تاثیر ابطال و تایید بورس کالا، بالا رفتن نرخ ارز و شمش، پرداخته‌ایم.

 

 

تحلیل بازار ورق

هفته قبل شاهد افزایش قیمت شمش بودیم و تایید نشدن معاملات بورس کالا اثرات زیادی بر بازار گذاشت. این هفته اما تایید بورس کالا شعله‌های آتش افزایش قیمت را گسترش داد و باعث بالا رفتن نرخ نبشی، ناودانی، میلگرد، تیرآهن و درنهایت ورق شد. آغازگر این روند در بخش ورق، کارخانه فولاد مبارکه بود که با افزایش 1000 تومانی همراه بود.هرچند ورق‌های اکسین و کاویان برخلاف سایرین چنین افزایشی را تجربه نکردند.
علت این ماجرا را می‌توان در فروش ورق‌ کاویان خلاصه کرد. از آنجا که تعداد فروشنده‌های ورق کاویان بسیار محدود است و سیاست آن‌ها برای سوددهی، میزان کمی فروش آنها است؛ در نتیجه دارندگان ورق اکسین به منظور حفظ سهم بازار خود، نمی‌توانستند قیمت کالای شان را زیاد افزایش دهند. چراکه اختلاف قیمت زیاد برخی ضخامت‌ها، مصرف کننده را به سمت خرید از محصولات فولاد مبارکه سوق می‌داد.

می‌توان پیش‌بینی کرد که این روند افزایشی ادامه‌دار باشد و پیک افزایش قیمت را هفته آینده روی ورق اکسین داشته باشیم به این دلیل که این کالا از روند رو به بالای هفته گذشته جامانده و پتانسیل افزایش نرخ را دارد. علاوه بر این قیمت تحویل دو ماه آینده ورق اکسین نسبت به قیمت امروز بازار بالاتر هست که به معنی افزایش نرخ آن طی 2 ماه آتی است. در نتیجه موقعیت خوبی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

تحلیل بازار پروفیل

بازار این هفته پروفیل تحت تاثیر دلار، با نوسان همراه بود. همانند ورق، بورس کالا و افزایش قیمت شمش به شدت قیمت پروفیل را افزایش داد. همچنین کمبود ورق گیلان و نورد لوله اهواز باعث شد که این روند صعودی، مهار نشود و طی هفته، قیمت پروفیل 2 تا 3 هزار تومان افزایش یابد.

تحلیل بازار استیل

بازار استیل روز شنبه و یکشنبه آرام و ثابت بود، اما از روز دوشنبه این بازار برای افزایش قیمت آماده شد هرچند در نهایت معاملات با قیمت توافقی بین طرفین انجام می‌شد.
از روز سه شنبه به دلیل افزایش نرخ دلار، قیمت استیل با یک جهش 2000 تومانی همراه شد و بسیاری از دارندگان کالا، فروش خود در تناژ بالا را متوقف کردند. از دیگر مسائل مهم و تاثیرگذار می‌توان به مسدود شدن دو انبار بزرگ و اصلی استیل اشاره کرد که باعث عدم خروج برخی ورق‌های استیل و درنهایت افزایش قیمت آن‌ها شد.

تحلیل بازار مقاطع طویل

بالا رفتن نرخ دلار و شمش، مقاطع طویل را هم با افزایش قیمت همراه ساخت. روندی که احتمال می‌‌رود تا هفته آینده هم ادامه داشته باشد.
به عنوان مثال قیمت میلگرد به 11 هزار تومان رسید. تیرآهن نوسانات لحظه ای و در نهایت افزایش قیمت 2 هزار تومانی را طی هفته تجربه کرد. کمبود سایز 27 هم همچنان بر این روند صعودی دامن می‌زند.
در نهایت از عوامل موثر می‌توان به قیمت بالای معامله بورس تیرآهن روز چهارشنبه اشاره کرد که با تایید آن توسط بورس کالا، این روند تا هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند بازار فولاد، می‌توانید به بخش تحلیل بازار وبسایت آیرومارت مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *