تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته دوم شهریور ۹۹

تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته را به بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت مقاطع فولادی، مانند میزان عرضه و تقاضا، نرخ ارز و شمش، بورس کالا و تعطیلات تاسوعا و عاشورا اختصاص داده‌ایم.

 

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت

این هفته هم بازار استیل با ثبات قیمت همراه بود.با اینکه آخر هفته، نرخ دلار افزایش داشت؛ اما این افزایش بر قیمت استیل تاثیری نداشت. شاید بتوان دلیل این امر را در تعطیلاتی که پشت سر گذاشتیم جستجو کرد که باعث کم شدن تقاضا شد.در نتیجه صاحبین کالا برای عدم تشدید این روند، قیمت ها را افزایش ندادند. همانند هفته گذشته کمبود لوله های نازک‌بار و دکوراتیو باعث افزایش قیمت استیل شد.

تا قبل از روز سه شنبه، بازار ورق این هفته آرام بود. از سه شنبه بخاطر اتفاقاتی که حول محور دلار، شمش و بورس کالا افتاد؛ شاهد افزایش شدید قیمت کلیه مقاطع بودیم بطوریکه شوک 1000 تومانی در قیمت برخی کالاها مشاهده شد. نتیجه این شد که فروشنده های اصلی کالا جلوی فروش خود را رو بستند و بازار تقریبا نیمه تعطیل شد چراکه خرید و فروشی به آن صورت که باید، انجام نشد.
احتمال زیادی وجود دارد که این روند رو به بالا تا هفته آینده هم  ادامه داشته باشد. دلیل آن را می‌توان در افزایش قیمت مواد اولیه، کمبود موجودی و اجبار مصرف کنندگان به خرید دانست . چراکه در هفته‌های گذشته عملی مبنی بر خرید کالا انجام نشد.

به علت تعطیلات تاسوعا و عاشورا، بازار روز دوشنبه دیرتر از معمول بازگشایی و متعاقبا قیمت‌ها نیز دیرتر مشخص شد. از طرفی با بالا رفتن نرخ دلار، قیمت پروفیل افزایش شدید 3000 تومانی را تجربه کرد. ترتیبی که همچنان ادامه دارد.
البته این بازار تا حدودی هیجانی به نظر می‌رسد و احتمال می‌رود هفته‌ی آینده، این روند افزایشی متوقف و قیمت‌ها تعدیل شوند.
از آنجاکه در چنین شرایطی، برخی سعی در سواستفاده از روند بازار و فروش کالاهای خود با قیمت بالا دارند؛ به مصرف‌کننده‌ها پیشنهاد می‌کنیم با دقت بیشتری دست به خرید زنند.

در بخش مقاطع طویل هم دقیقا به دلیل افزایش نرخ دلار و شمش، از روز دوشنبه شاهد افزایش قیمت بودیم. در این بین بورس تیرآهن و کمبود موجودی سایز 27 آن، مزید بر علت شد و این روند را تشدید کرد. به عنوان مثال نبشی به 11700 تومان رسید و پیش‌بینی می‌شود این روند تا هفته آینده نیز ادامه داشته باشد.

One thought on “تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته دوم شهریور ۹۹

  1. یاسر میگوید:

    آیا در طول ۶ ماه آینده احتمال کاهش قیمت تیرآهن وجود داره؟

    • صالح رسولی میگوید:

      با توجه به شرایط کنونی بازار احتمال چنین شرایطی ضعیف است. اما امیدواریم شرایط برای تمامی اصناف بهبود پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *