بازار مقاطع فولاد

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول مرداد ۹۹

هفته پیش به بررسی روند نزولی قیمت‌ها در تحلیل هفتگی بازار فولاد پرداختیم. این هفته نیز نوسانات بازار فولاد و عوامل موثر بر آن را بررسی نموده‌ایم.

 

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت

این هفته هم بازار فولاد تحت تاثیر عواملی چون بورس کالا، موجودی محصولات و کم شدن ارزش پول، روزهای هیجانی و پر از نوسانی را پشت سر گذاشت.
هیجانی به این معنا که بازاریان پیرو کاهشی بودن قیمت‌ها در هفته گذشته، در جهت جلوگیری از متضرر شدن خود، از فروش برخی کالاها خودداری کردند و باعث افزایش قیمت برخی مقاطع شدند.
بورس هم که به علت کمبود عرضه و تقاضای زیاد خریداران ملغی شده بود، با افزایش نرخ دلار همراه شد و در نهایت مجموع این عوامل باعث بالا رفتن قیمت ورق شد.
قاعدتا با یک بار کنسل شدن بورس کالا به علت بالا رفتن قیمت، عرضه باید در جهت کنترل هیجان بازار، افزایش پیدا می‌کرد اما این اتفاق نیفتاد و ورق گالوانیزه رکورد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و با قیمت 20 هزار تومان ارائه و مجدد موجب کنسل شدن بورس شد.

همچنین پروفیل اواخر هفته پیش، روند کاهشی را پشت سر گذاشت و به علت پایین آمدن نرخ دلار، تصور بر این بود که این هفته نیز کاهش قیمت را درپیش داشته باشیم. اما کمبود ورق گیلان و بالا رفتن نرخ دلار، باعث شد تا کارخانه‌های تولید پروفیل قیمت خود را افزایش دهند.
قیمت استیل هم از آنجا که کالای وارداتی است و مستقیما تحت تاثیر دلار، با کنترل نوسانات نرخ ارز، به ثبات نسبی رسید. البته این ثبات به معنای کاهش قیمت استیل نبود، زیرا صاحبان کالا به علت مشخص نبودن آینده دلار از عرضه کالای خود امتناع کردند.

در بخش نبشی و ناودانی هم همین ثبات را داشتیم که البته بعد از معاملات بورس روز چهارشنبه 8 مرداد ماه، روند کاهشی را در پیش گرفت.
در بخش تیرآهن، عامل اصلی تعیین کننده قیمت را می‌توان موجودی دانست. بطوری که سایز‌های 14، 20 و 27 با افزایش قیمت و باقی سایز‌های تیرآهن با روند کاهشی قیمت روبرو بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *