تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته پایانی تیر ۹۹

در هفته گذشته شاهد افزایش قیمت مقاطع فولادی بودیم. در ویدیو تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته، به بررسی عوامل موثر بر روند نزولی قیمت‌ها پرداخته‌ایم.

 

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت

به طور خلاصه موجودی کالا و نرخ ارز را می‌توان از اثرگذارترین عوامل بر قیمت مقاطع فولادی دانست.
هرچند قبل از پایین آمدن نرخ ارز، قیمت مقاطع فولادی دوره کوتاهی از ثبات را تجربه کرده بود؛ با این‌حال این سکون، پایدار نبود و در هفته گذشته شاهد سیر نزولی قیمت‌ها بودیم و افزایش قیمت‌ها عملا توجیهی نداشت.
گذر دلار از مرز بیست هزار تومان باعث شده است تا واردات کالا به صرفه‌تر باشد؛ چراکه دیگر مانند سال‌های گذشته صادرات مقاطع فولادی از نظر قیمت مقرون به صرفه نیست.

مطالعات نشان می‌دهد که نوسانات نرخ ارز منجر به افزایش هزینه‌ها برای بازرگانان شده و آن‌ها را به سمت کاهش تجارت خارجی سوق می‌دهد. این مساله به این معنی است که نوسانات ارزی باعث می‌شود تا بازرگانان در پی جایگزین کردن فعالیت‌های کم ریسک‌تر باشند و در نتیجه از میزان صادرات کاسته شود. در واقع این افزایش نرخ ارز در هفته‌های گذشته اثر معناداری بر کاهش صادرات و افزایش واردات مقاطع فولادی داشته است. چراکه افزایش تولید، جهت صادرات کالا نیازمند واردات مواد اولیه و قطعات صنعتی است که نوسانات ارزی مانع آن است که بتوان این مواد و قطعات را سریعا تامین نمود.
به این موارد احتکار را نیز می‌توان افزود. بازرگانان به دلیل ترس از دست دادن سرمایه اولیه و باوجود تقاضای بالا و نیز عدم امکان پیشبینی قیمت‌ها در پی نوسانات ارزی دست به احتکار کالا می‌زنند.
همچنین می‌توان گفت با وجود تحریم‌ها، حتی اگر نرخ ارز کاهش پیدا کند؛ به علت پروسه طولانی زمان تحویل بار در صورت صادرات، نسبت به تقاضای زیادی که در بازار وجود دارد، باز هم واردات مقرون به صرفه تر از صادرات آن خواهد بود.

در این برهه زمانی، ما با افزایش کاذب قیمت‌ها روبرو بودیم. به این معنا که بالا بودن میزان تقاضای کاذب و مازاد داخلی به منظور جلوگیری از افت سرمایه بازرگانان، همزمان با کاهش ارزش ریال بوده است.
با توجه به روند فعلی، می توان انتظار داشت تا هفته آینده قیمت‌ها کاهش داشته باشند.این روند تا زمانی ادامه خواهد داشت که ما با نوسانات هیجانی قیمت ارز روبرو شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *