روند قیمت آهن

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته چهارم تیر ۹۹

در هفته گذشته با افزایش قیمت شدیدی در اکثر مقاطع مواجه بودیم. به طوریکه قیمت روز آهن در بسیاری از مقاطع، متغیر و با تایید های پی در پی اعلام می‌شد. دلایل مختلفی برای این روند افزایشی قیمت وجود داشت که در ویدیو بررسی بازار آهن این هفته به جزییات بیشتری در مورد روند قیمت آهن پرداختیم.

 

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت

دلایل مختلفی بر روند قیمت آهن در این هفته، تاثیر گذار هستند. از جمله این دلایل می‌توان به افزایش قیمت دلار اشاره کرد. که منجر به ایجاد دید سرمایه‌ای نسبت به کالاها در نظر مردم شده است و عملا بسیاری از مردم برای حفظ ارزش پول خود در کالاها سرمایه گذاری انجام می‌دهند، این اتفاق بر صعودی شدن روند قیمت آهن و حتی تفاوت قیمت روز آهن و اصطلاحا دلاریزه شدن قیمت مقاطع فولادی، بسیار تاثیرگذار است.

از دیگر دلایل افزایش قیمت در برخی کالا خصوصا تیرآهن های ذوبی کاهش موجودی این مقاطع در بازار فولاد است.

از طرفی برخی کالاها مانند ورق گالوانیزه نسبت به باقی کالاها افزایش قیمت محسوسی نداشتند و طبق پیش بینی کارشناسان آیرومات قیمت ورق گالوانیزه در هفته اتی با احتمال بالایی روند افزایشی خواهد داشت.

ورق های 2 میل نیز با کمبود موجودی شدیدی در بازار مواجه هستند که عملا کمبود موجودی این مقاطع بر قیمت پروفیل و قوطی نیز تاثیر گذار است.

از طرفی باید به این مسئله اشاره کرد که بازه قیمتی در بسیاری از مقاطع فولادی یک فاصله مشخصی با یکدیگر دارند و این روند افزایش قیمت بیشتر مختص مقاطعی بود که اصطلاحا از بازار جا مانده بودند. برای مثال در ورق‌های فولاد مبارکه افزایش شدید قیمت داشتیم در حالیکه ورق اکسین و کاویان افزایش قیمت محسوس و قابل توجهی نداشتند.

با توجه به روند قیمت آهن که در هفته‌های متوالی با آن مواجه بودیم پیش بینی می‌شود در صورت ثبات قیمت دلار، روند قیمت آهن نیز با ثبات نسبی همراه باشد.
برای اطلاع از روند هفتگی بازار فولاد به بخش وبلاگ آیرومرات مراجعه فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *