تحلیل بازار فولاد تهران

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته آخر اردیبهشت ۹۹

در ویدیو تحلیل این هفته از بازار فولاد، به بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت مقاطع فولادی از جمله، معاملات در بورس کالا، قیمت جهانی فولاد و تشکیل کمیته‌ای به عنوان ناظر بر قیمت‌های مقاطع فولادی در بازار و تحلیل بازار فولاد تهران می‌پردازیم.

 

 

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ای که گذشت، شاهد اتفاقاتی در بازار فولاد تهران بودیم که مهم‌ترین آنها ریشه در هفته‌های قبل دارد. تقریبا می‌توان گفت از اوایل فروردین تا به امروز اکثر معاملات در بورس کالا یا مچینگ بوده‌اند و یا باطل شدند که دلیل آن هم، افزایش قیمتی است که در بورس با آن مواجه بودیم. این هفته اما ، خبری تحت عنوان تشکیل کمیته‌ای برای تنظیم قیمت اعلام شد.که وظیفه اصلی این کمیته نظارت و متعادل کردن قیمت‌های بازار است.

همچنین بنا شد، مبنای قیمت پایه بورس کالا به جای میانگین چهار بورس قبلی، کالاهای وارداتی و در واقع قیمت جهانی کالا بدون در نظر گرفتن ارزش افزوده و تعرفه واردات باشد.

خروجی جلسه کمیته تنظیم بازار این بود که، با اعمال فشار تا حدی قیمت‌ها را متعادل تر کنند و این فاصله‌ی زیادی ک بین بورس و بازار بوجود اومده است، تا حدی جبران شود.  اما در نهایت،  اتفاقی که افتاد منجر به ایجاد بی اعتمادی بین بازار فولاد و افرادی که در بورس خرید می کنند، شد. که اگر هم قیمت‌ها در بورس ثابت بماند، یک اتفاقا دستوری است بنابراین بازار ناخوداگاه به این اتفاق واکنش مثبت نشان داد. از طرف دیگر افزایش قیمت جهانی فولاد و سنگ آهن هم منجر به تشدید این فضا و افزایشی شدن قیمت‌ها به خصوص قیمت ورق در بازار فولاد تهران از اوایل امسال شد.

عملا این مسئله که بازار، فروشی از جانب فولاد مبارکه نداشته باشد، ما را به سمت این پیش بینی می‌برد که احتمالا، طی چند ماه آینده کاهش موجودی شدید کارخانه‌ها رو داشته باشیم که این مورد هم می‌تواند، به افزایش قیمت مقاطع فولادی به دامن بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *