تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته سوم اسفند ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر عدم عرضه برخی مبادی، نرخ ارز و نزدیکی به تعطیلات نوروز پرداخته‌ایم.

 

از آنجا اکثر تجار و انبارداران، مشغول انبارگردانی و بستن حساب‌های خود هستند، از لحاظ ورود و خروج کالا با محدودیت مواجه شده‌اند، در نتیجه عموما فروش ورق به صورت نقدی انجام می‌پذیرد. همین مساله روند معاملات را دشوار نموده است.
از طرفی بخشی از خریداران را آن دسته از افرادی تشکیل می‌دهد که به دنبال تسویه بلند مدت هستند. این دسته از متقاضیان خرید کالای مورد نظر خود را در قبال تسویه در سال جدید انجام می‌دهند. در کل نوسانات بازار بیشتر ناشی از کمبود موجودی در پی بسته شدن فروش برخی مبادی است که موجب گرانی آن دسته از مقاطع گردیده است.
پیشبینی هفته قبل ما مبنی بر ثبات قیمت، اتفاق نیفتاد و روند کاهشی نرخ مقاطع طویل همچنان ادامه دارد.
روندی که شاید تا هفته آینده نیز ادامه یابد. هرچند میزان تقاضا به نسبت هفته گذشته بسیار بهتر بود.

روند بازار استیل اما مشابه هفته گذشته بود. با این تفاوت که شدت بیشتری داشت. البته که این هفته افزایش ناچیزی را تجربه نمودیم.
بسیاری از صاحبین کالا تاریخ بیستم اسفند را روز پایانی فروش کالاهای خود اعلام نمودند. بدین ترتیب بعید به نظر می‌رسد هفته آینده معاملات زیادی انجام گیرد.حداقل منابع اصلی فروش زیادی نخواهند داشت. این بسته شدن فروش، موجبات ظهور بینظمی در بازار را ایجاد نمود. چراکه کمبود موجودی ناشی از این عمل، گرانی برخی کالاهای استیل را در پی داشت و برای کالای یکسان، قیمت‌های متفاوتی اعلام می‌شد.
از سوی دیگر واردات بسیاری از کالاها به سال جدید موکول شد. که این مساله این بینظمی‌ها راتشدید کرد.

در بخش پروفیل هم با شرایط دوگانه‌ای روبرو بودیم. اوایل هفته در پی پایین آمدن نرخ ارز با کاهش قیمت پروفیل و از اواسط هفته با افزایش قیمت این مقطع همراه شدیم. دلیل این افزایش را مانند دیگر مقاطع می‌توان در فروش کم مبادی جستجو کرد. از آنجاکه بسیاری از خریداران هم تهیه کالای خود را به بعد از تعطیلات نوروز موکول نموده اند؛ لذا با بازاری بی‌رمق روبرو هستیم.
این مورد را هم باید اضافه کنیم که از آنجاکه خدماتی مانند برشکاری ممکن است در روزهای پایانی سال انجام نشود، پیشنهاد می‌کنیم خریداران این مورد را در نظر بگیرند تا به مشکلی برنخورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *