تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته دوم اسفند ۹۹

عموما هفته های پایانی سال زمانی است که تقاضا اوج می‌گیرد. اما امسال رویه به شکل دیگری رقم خورده است. نوسانات تورمی و نبود اطمینان به چگونگی روند بازار، موجب بوجود آمدن رکود شده است.در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی این مسائل پرداخته‌ایم.

 

بازار این هفته ورق به معنای واقعی نابسامان بود. این بلاتکلیفی موجب عدم تقاضا شده است و به تبع آن عملن چیزی به نام بازار شب عید تجربه نمی‌شود. از طرفی کالاهایی که حتی در بورس کالا عرضه نداشتند هم با افزایش قیمت همراه شدند. در این بین ورق اکسین به علت عدم موجودی بیشترین افزایش بها را تجربه نمود.

بازار مقاطع طویل هم شیب ملایم کاهش قیمت را در این هفته تجربه نمود. این مساله باعث شده بود کمی میزان معاملات افزایش یابد. احتمال می‌رود روند افزایش تقاضا تا هفته آینده هم ادامه داشته باشد و قیمت مقاطع طویل با ثبات همراه شود.

قیمت استیل این هفته ثابت بود و افزایش اندکی که داشت در حدی نبود که به چشم آید. با این حال بازار متلاطمی را پشت سر گذاشتیم. مثلا قیمت سایزهای زیر 10 میل ورق 304 از 77 هزار تومان تا 85 هزار تومان اعلام گردد. بسیاری از صاحبین اصلی کالا که عموما بر روند قیمت گذاری نقش تعیین کننده‌ای دارند، جلوی فروش محصولات خود را بسته بودند. دلیل این امر باز بودن حساب‌ها بود. در واقع این عدم فروش، به معنای فرصتی برای جمع کردن حساب‌های پایان سال این دسته از دارندگان کالا بود.

پیشبینی تحلیل هفته پیش مبنی بر بهبود روند تقاضا در بازار پروفیل این هفته بود. اما بر خلاف انتظار و با توجه کاهش نسبی نرخ ارز و افت قیمت در بورس کالا، این اتفاق نیفتاد. این هفته بطور کلی قیمت پروفیل ثابت بود و گاها معملات با تخفیف انجام می‌گرفت. عده زیادی از خریدران و فروشندگان در انتظار به حقیقیت پیوستن شایعه های مبنی بر توافق ایران و آمریکا و در پی آن افت شدید دلار هستند. این نکته موجب شده شاهد بازار شب عیدی که پایان هر سال انتظار می‌رود، نباشیم. در نتیجه احتمالا این بازار به بعد از عید موکول شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *