تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول اسفند ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر نرخ ارز و تاثیر احتمال بازگشت به برجام بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

این هفته به دلیل وجود زمزمه‌هایی مبنی بر توافق ما بین ایران و آمریکا و کاهش نرخ دلار، روند بازار مقاطع طویل کاهشی شد و قیمت میلگرد مبادی به پایه 12.200 تومان رسید. در بین مقاطع طویل، تیرآهن با شیب کمتری روند نزولی را طی نمود. قیمت هاش هم بجز سایز 24 آن که به علت کمبود موجودی به مرز 50 هزار تومان رسیده است، به شدت در حال پایین آمدن است. بازار شب عید هم به دلیل شرایط موجود در حال به تعویق افتادن است. و احتمال زیاد  هرچه به پایان سال نزدیک شویم، فشار معاملات بیشتر خواهد شد. احتمال می‌رود این روند نزولی طی هفته آینده هم ادامه داشته باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم متقاضیان طی هفته پیش رو کالای مورد نیاز خود را خریداری نمایند.

این هفته بازار پروفیل هم به علت افت تقاضا روندی کاهشی در پیش گرفت. از سوی دیگر کارخانه اکسین جلوی فروش کالای خود را بسته است و کالایی به بازار عرضه نمی‌نماید. در نتیجه ما با شاهد افزایش قیمت پروفیل هستیم.از طرفی در بورس کالا، استقبال بسیار کم بود.
نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که بسیاری از مصرف کنندگان که تاکنون به علت نامشخص بودن وضعیت دلار و توافقات ایران و آمریکا دست از خرید نگه داشته بودند؛ در پی خرید کالای موردنظرشان هستند. در نتیجه به احتمال زیاد طی دو هفته آینده، با حجم زیادی از تقاضا روبرو خواهیم بود.
از این رو پیشبینی می‌کنیم طی هفته های آینده با افزایش قیمت مواجه شویم. البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که در صورت مثمر ثمر بودن مذاکرات پیرامون برجام و کاهش نرخ ارز، ممکن است کماکان عده‌ای خرید خود را به روزهای بعد موکول نمایند.

با توجه به نزولی بودن نرخ ارز، قیمت ورق در اواسط هفته به ثبات نسبی رسید. اما همانطور که پیشتر بیان شد، ورق اکسین از این روند پیروی نکرد. البته از آنجا که عده زیادی بر این عقیده هستند که ورق اکسین به اندازه دیگر کالاها افزایش قیمت را تجربه نکرده ایت، بنابراین این روند صعودی تا نوروز ادامه داشته باشد. این درحالی است که احتمال می‌رود قیمت ورق دیگر کارخانه ها همچنان ثبات خود را حفظ کند.

در بخش استیل اوضاع بسیار آرام بود. هرچند عده زیادی در پی کاهش نرخ دلار انتظار پایین آمدن قیمت استیل را داشتند، اما به دلیل بالارفتن بهای جهانی نیکل این اتفاق نیفتاد و نرخ استیل بدون تغییر و ثابت ماند. بطور کلی بازار استیل نسبت به کاهشی شدن از خود مقاومت نشان می‌دهد و مانند دیگر مقاطع همه چیز بستگی به نتیجه مذاکرات و روند ارز در کشور دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *