تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته چهارم بهمن ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر نرخ ارز و احتمال افزایش تقاضا به دلیل نزدیکی به بازار شب عید بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

بازار استیل هفته آشفته‌ای را پشت سر گذاشت. از این جهت که با اینکه روند کلی آن افزایشی بود، اما دارندگان کالا رویه‌های مختلفی را در پیش گرفته بودند.با رشد دلار و قرار گرفتن در بازه زمانی بازار شب عید، از روز شنبه شاهد افزایش قیمت استیل بودیم. در این میان عده‌ای از فروش کالای خود دست نگه داشتند، عده‌ای بهای محصولات خود را پله پله و بصورت روزانه افزایش دادند. نرخ کالای برخی هم پس از تجربه افزایش قیمت ابتدای هفته، ثابت نگه داشته شد. یعنی بطور مثال ما برای ورق 304 از 73 هزار تومان تا 83 هزار تومان نرخ اعلام شده داشتیم. که این مساله موجب سردرگمی خریداران گشته بود. البته از روز چهارشنبه شاهد ثبات قیمت استیل بودیم.
در نهایت این روند صعودی و ترس از ادامه دار بودن آن، مشتریان را به سمت خرید سوق داد. از این رو آمار معاملات این هفته در وضعیت مطلوبی قرار داشت.
به دلیل قرار داشتن در بازار آخر سال کاهش قیمت استیل امری بعید بنظر می‌رسد. به همین جهت احتمال می‌دهیم چنانچه نرخ ارز افزایش نداشته باشد، هفته آینده با ثبات بهای استیل روبرو باشیم.

در بخش ورق هم مهترین عامل تعیین کننده قیمت، نرخ ارز و میزان موجودی بود. بطور کلی بازار ورق هفته پرتلاطمی را پشت سر گذاشت. به این شکل که ابتدای هفته شاهد افزایش 1000 تومانی این مقطع و سپس روند رو به کاهش آن بودیم. در این بازار گنگ، اکثر متقاضیان و بازاریان منتظر مانده‌اند تا ببیند وضعیت کلی کشور مثل احتمال بازگشت به برجام و به تبع آن بازار آهن چه سمت و سویی خواهد گرفت.

از روز پنجشنبه هفته گذشته بازار پروفیل بوی افزایشی شدن می‌داد. این اتفاق هم افتاد و تا روز یکشنبه ما شاهد بالا رفتن قیمت پروفیل بودیم. چراکه عده زیادی اعتقاد داشتند از بورس ورق روز یکشنبه استقبال خواهد شد. البته اینچنین نشد و روزهای دو و سه‌شنبه روند بازار شکل کاهشی به خودش گرفت و معاملات با تخفیف انجام ‌شد.

روز چهارشنبه از میلگرد و شمش عرضه شده در بورس کالا استقبال شد و رقابت زیادی شکل گرفت. که علت آن را در بازار شب عید می‌توان یافت.
این مساله باعث بالارفتن بهای پروفیل شد که احتمال می‌دهیم این بازار پرنوسان طی هفته‌های آینده هم به همین شکل ادامه داشته باشد.

بازار مقاطع طویل هم نسبت به هفته پیش وضعیت بهتری داشت. چراکه از یک طرف قیمت‌ها با ثبات نسبی همراه بود و از طرفی تقاضا در بازار وجود داشت. شاید قیمت کالایی مثل میلگرد روندی افزایشی داشته باشد! اما این افزایش در حد کیلویی 50 تومان و با شیب بسیار کندی پیش می‌رود که به احتمال زیاد طی هفته های آینده هم به همین شکل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *