تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته سوم بهمن ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر نرخ ارز و احتمال افزایش تقاضا به دلیل نزدیکی به بازار شب عید بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

این هفته هم بازار استیل وضعیتی مشابه هفته گذشته داشت. مبهم بودن نرخ ارز، موجب شده تا قیمت استیل با افزایش اندکی همراه شده باشد.از طرفی نزدیکی به بازار شب عید هم بر این روند دامن زد. بسیاری از صاحبین کالا، بهای قیمت محصولات خود را افزایش دادند. تا جایی که روز سه شنبه به دلیل نامعلوم بودن وضعیت دلار، جلوی فروش کالای خود را بستند. تعطیلی 22 بهمن هم بر این مساله تاثیر گذاشت.

نزدیکی به پایان سال از مواردی است که همیشه موجب افزایش قیمت مقاطع فولادی می‌گردد. از این رو در خوشبینانه‌ترین حالت امیدواریم شاهد ثبات بازار باشیم و بعید می‌رسد کاهش محسوسی مشاهده شود.

بیشترین تاثیر کاهش نرخ دلار، را این هفته بر بازار مقاطع طویل دیدیم. چنانچه هاش که به عنوان یک کالای وارداتی مستقیمن ار دلار تاثیر می‌پذید؛ کاهش 6 هزار تومانی را تجربه نمود. میلگرد و تیرآهن اما تقریبا ثابت بود و تنها نوسانات نامحسوسی را تجربه کرد. در این بخش هم به علت نبود تقاضا، بیشتر معاملات به صورت توافقی بین طرفین انجام می‌پذیرفت. احتمال می‌دهیم بعد از تعطیلات، روند افزایشی بازار می‌تواند ورودی بازار شب عید برای مقاطع طویل باشد.

وجود تعطیلی در وسط هفته عموما اتفاقاتی که شاید در شرایط عادی تاثیر زیادی بر بازار میگذارند را خنثی ‌کند. در چنین شرایطی نمی‌توان دنبال اتفاق خاص یا نوسان شدیدی در بازار گشت. بطور کلی قیمت ورق که متاثر از نوسانات ارزی و عموما با کاهش همراه بود، در روز سه شنبه کمی افزایشی شد. تا شاید خرید و فروش ها به هفته آینده موکول گردد و با ثبات بهتری انجام شود.

این هفته بازار پروفیل هم علیرغم عدم عرضه ورق در بورس کالا،به دلیل تعطیلی روز چهارشنبه با افزایش قیمت همراه بود. همچنین نزدیکی به بازار شب عید و افزایش تقاضا از دیگر عوامل افزایش بهای این مقطع است.
هرچند در روزهای یکشنبه و دوشنبه بازار با رکود همراه بود اما روز سه شنبه بازار با تقاضای بسیار بالایی مواجه گشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *