تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول بهمن ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر نرخ ارز و عدم استقبال از بورس کالا، بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.به طور کلی روندی که بازار فولاد در این هفته پشت سر گذاشت را می‌توان یکی از آرام‌ترین هفته‌های سال دانست.

 

در بخش مقاطع طویل متاثر از قیمت دلار و هفته کم نوسانی که پشت سر گذاشت شاهد تغییر چندانی در قیمت مقاطع طویل فولادی نبودیم. با توجه به اینکه زمزمه‌هایی از کاهش قیمت دلار به گوش می‌رسد، انتظار بازار و مشتریان، کاهش قیمت مقاطع فولادی در هفته‌های آینده است. به همین علت در حال حاضر میزان خرید و فروش محصولات به کمترین مقدار خود رسیده است.

برای محصول پروفیل نیز به همین ترتیب هفته با ثبات نسبی در قیمت‌ها پشت سر گذاشته شد. روزهای پایانی هفته شاهد اندکی افزایش قیمت پروفیل بودیم که تماما متاثر از تغییر جزئی قیمت دلار بود و به نظر می‌رسد حبابی بیش نباشد. نکته جالب این است که معاملات بورس کالا نیز با تقاضای کمی همراه بود و معاملات منعقد شده نیز با قیمت پایه بسته شد. همچنین در این هفته دولت شیوه نامه قیمت گذاری بورس کالا را مورد نقد خود قرار داد و به نظر می‌رسد که این شیوه نامه نیز در آینده ای نه چندان دور با تغییرات اساسی روبرو شود. تغییر در این شوه نامه بر شرایط بورس کالا و در ادامه بر بازار فولاد تاثیر گذار خواهد بود. باید منتظر ابلاغیه جدید دولت به بورس کالا بود تا روند جدید مشخص شود.

در بخش مقاطع تخت فولادی هر چند شاهد نوسانات قیمتی در طول هفته بودیم اما اختلاف قیمت ورق در روزهای ابتدایی و انتهایی هفته بسیار کم بود. میزان خرید و فروش در این بخش بازار نیز با مقدار کمی صورت گرفت.
مقاطع استیل نیز روندی مشابه سایر محصولات را پشت سر گذاشت. خرید و فروش در حالت خرد صورت گرفت و جو بازار کاملا آرام بود. پیش بینی ها حاکی از این است که احتمال کاهش قیمت دلار وجود دارد. به همین علت اکثر متقاضیان نیز خرید را به تعویق انداخته اند تا قیمت استیل بطور دقیق مشخص شود.

به طور کلی متاثر از اتفاقات سیاسی و زمزمه هایی از کاهش قیمت دلار همگی منتظر روزهای آتی هستند تا در نهایت پس از مشخص شدن قیمت دلار خرید خود را نهایی کنند. امیدواریم آینده بازار تا پایان سال پر رونق و در سطح قیمتی معقول باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *