تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته چهارم دی ۹۹

عقب نشینی نرخ دلار و تاثیر آن بر روند بازار فولاد

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر، بهای جهانی فلزات و نرخ ارز و عدم استقبال از بورس کالا، بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

قیمت مقاطع فولادی در هفته ای که گذشت

تحلیل این هفته را با مقاطع طویل آغاز می‌نماییم.

همانطور که اشاره کردیم، تاثیر نرخ ارز نسبت به بهای جهانی فلزات، بر روند بازار فولاد محسوس تر است و قیمت مقاطع فولادی بیش از آنکه تحت تاثیر بهانی جهانی فلزات افزایش یابد، روندی نزولی در پیش گرفته است.
قیمت دلار نیمایی این هفته 23000 تومان اعلام شد.این درحالی بود که نرخ ارز آزاد از دلار نیمایی پایینتر بود. حال با فرض کاهش نرخ دلار نیمایی می‌توان پیشبینی نمود که قیمت اهن‌آلات در هفته پیش رو ریزش داشته باشد.

عامل مهم بعدی بورس کالا است که هر هفته با 70درصد قیمت جهانی هفته گذشته، اعلام می‌گردد. به این شکل که با عدم استقبال از بورس، قیمت تمامی مقاطع فولادی حتی هاش که با کمبود موجودی روبروست، کاهش یابد.

هفته پیش شاهد افزایش قیمت استیل، ناشی از بالارفتن بهای جهانی فلزات بودیم. اما این هفته همگام با تعطیلی روز یکشنبه، بسیاری منابع تا مشخص شدن روال بازار، دست از خرید و فروش برداشتند. از روز دوشنبه شاهد غلبه روند نزولی نرخ دلار بر افزایش قیمت جهانی بودیم.بطوریکه روند بازار کاهشی شد. هرچند هنوز هم تا رسیدن به قیمت‌های قبل از گرانی هفته پیش، فاصله داریم. احتمال می‌رود با ادامه دار شدن روند نزولی نرخ ارز، بهای استیل هم با شیب ملایمی کاهش یابد.

بازار این هفته پروفیل هم عملن از روز دوشنبه شروع شد. در کنار افت نرخ ارز ، کاهش بهای عرضه کالا در بورس هم بر قیمت پروفیل تاثیر گذاشت. عدم استقبال از بورس کالای این هفته باعث شد رقابتی صورت نگیرد و معاملات با قیمت‌های پایین شکل گیرد.

از طرفی هرچند قیمت ورق در روز سه‌شنبه، با بالارفتن نرخ ارز توسط صرافی ملی، افزایش داشت. اما این مساله بر پروفیل تاثیری نداشت. این افزایش نرخ ورق که پیشتر هم اتفاق افتاده بود؛ در نتیجه عدم تقاضا باز هم بر بازار پروفیل تاثیری نگذاشته بود. بطوریکه معاملات بیشتر بصورت توافقی شکل می‌گرفتند.

بازار ورق هم که در روزهای آغازین هفته تحت تاثیر عوامل یاد شده، با کاهش همراه بود, از روز سه شنبه و با افزایش نرخ دلار، مجدادا افزایش یافت. این افزایش که بین 1000 تا 1500 تومان نوسان داشت، موجب بسته شدن فروش این مقطع گردید. نکته قابل توجهی که وجود دارد، پایین بودن قیمت مقاطع فولادی در تهران نسبت به مبادی است. چیزی که سابقا وجود نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *