تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته سوم دی ۹۹

رشد افسارگسیخته آهن‌الات
بورس کالا همچنان قیمت‌هایی بسیار بالاتر از نرخ‌های کف بازار اعلام می‌کند.
در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی عوامل موثر بر قیمت مقاطع فولادی و نزدیکی به بازار شب عید پرداخته‌ایم.

تحلیل هفتگی بازار فولاد

بورس کالا از یک طرف و از طرف دیگر قیمت جهانی فلزات، افزایش بهای قیمت مقاطع طویل را در پی داشت. این هفته اما بازار مقاطع طویل نوسانات کوچکی را تجربه کرد. و بعد از تجربه افزایش قیمت‌ها، این هفته نوبت میزان تقاضا بود که رشد کند.
برای مثال هاش با شیب کمتری در حال طی نمودن روند افزایشی است. میلگرد هم با نوسانات 200 تومانی همراه است.
قیمت ورق هم با بالا رفتن مجدد نرخ پایه بورس، به شدت افزایش پیدا کرد. میتوان گفت این سطح از افزایش غیرمنطقی، به نقطه‌ای رسیده که جایی برای امکان خرید و فروش در بازار نمانده است.
در چنین شرایطی دو حالت را می‌توان تصور کرد. یا قیمت‌ها با شیب ملایمی کاهش پیدا می‌کند و یا به همین شکل ثابت
می ماند. در هر صورت با توجه به اینکه بعضی کالاها از این روند صعودی باز مانده‌اند؛ حتی اگر بازار با کاهش همراه باشد، قیمت کالاهایی مثل ورق اکسین و کاویان بالا خواهد رفت.
بازار پروفیل هم با تلاطم زیادی همراه بود. با اینکه به علت عرضه فولاد مبارکه در بورس کالا، افزایش داشت. اما نبود تقاضا باعث پایین آمدن مجدد نرخ این مقطع شد. بطور کلی با توجه به نزدیکی به بازار شب عید، انتظار می‌رود تقاضا به مراتب بیشتر باشد. اما روند صعودی قیمت‌ها تنها شرکت‌هایی را که ناچار به تامین مایحتاج خود هستند را پای میز معامله کشانده است. به بیان دیگر رکودی نسبی بر بازار حاکم شده.
در نهایت به استیل اشاره می‌کنیم که مثل بقیه مقاطع با افزایش همراه بود. افزایشی که نه تنها روزانه و اندک اندک اتفاق نیفتاد، که بصورت یک شوک وارد بازار استیل شد. علت این شوک را مس‌توان در کاهش نرخ دلار و متعاقبا قیمت استیل پیدا کرد که موجب شده بود هفته‌های پیش متقاضیان به امید رسیدن قیمت‌ها به کف، دست از خرید نگه دارند.
این هفته اما افزایش تقاضا، صاحبین کالا را بر آن داشت تا نرخ محصول خود را افزایش دهند. بعلاوه بالارفتن بهای جهانی نیکل هم بی اثر نبود و افزایش هزینه های تولید استیل را درپی داشت. در نهایت هم میتوان به تاثیر بالا رفتن نرخ خدمات گمرکی اشاره کرد. همه این عوامل دست به دست هم دادند و روندی صعودی برای کالاهای استیل را رقم زدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *