تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته دوم دی ۹۹

بی سرانجامی در قیمت گذاری دستوری زنجیره فولاد،بازار همچنان رو به افزایش!
در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر، قیمت جهانی فلزات و شیوه نامه جدید تغییر قیمت پایه بورس کالا، بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

 

چالش افزایش جهانی قیمت فلزات و نرخ پایه بورس کالا، رکود بازار فولاد را در پی داشته‌اند. بطوریکه در بخش مقاطع طویل با نوسانات زیادی همراه شدیم. این هفته میلگرد با افزایش 25 درصدی قیمت همراه بود. هرچند از روز چهارشنبه شاهد تلاش‌هایی جهت پایین آمدن بهای این مقطع بودیم.
از طرفی نبشی و ناودانی روند ثابت توام با کاهش قیمت را تجربه کرد. هاش هم مثل همیشه به دلیل کمبود موجودی اندکی افزایش داشت، اما به دلیل نبود تقاضا به ندرت معامله می‌شد. بازار تیرآهن هم بطور کلی با افت همراه بود و در این بین سایز 27 آن که پس از گذر تقریبا 7 ماه به بازار عرضه شد؛ کاهش محسوس‌تری داشت.
بخش استیل هم که به دلیل افزایش بهای هفته‌های گذشته با کمبود تقاضا مواجه شده بود؛ این هفته جان تازه‌ای گرفت. عده بسیاری که از ابتدای شروع روند نزولی استیل، به امید ادامه دار بودن این رویه، دست از خرید نگه داشته بودند؛ دست به خرید کالای خود زدند. شاید در نگاه اول این مساله نوید بازار پر رونقی را بدهد، اما همین افزایش تقاضا دارندگان کالا را بر آن میدارد تا مجددا بر بهای محصول خود بیافزایند.که این مساله موجب بوجود آمدن هشدارهایی مبنی بر افزایشی شدن بازار در هفته آینده شده است.

شوک تغییر قیمت پایه بورس ،افزایش نرخ ورق را بدنبال داشت. بخصوص اینکه در روز دوشنبه ورق سیاه در بورس کالا عرضه نشد و ما شاهد عرضه ورق روغنی و افزایش نرخ آن در بازار فولاد بودیم. عدم گنجایش بازار ورق مبنی بر افزایش بیشتر بها، افت قیمت را در پی داشته است . به بیان دیگر چند هفته ای است که شاهد افزایش قیمت ورق هستیم. اما از ابتدای این هفته کاهش قیمت آن را تجربه کردیم. که درکل این مساله باعث شکل‌گیری معاملات به صورت توافقی شده است.
در آخر می‌پردازیم به بازار پروفیل که با نوسانات زیادی همراه بود. حباب قیمتی ناشی از بورس کالا که ابتدا به آرامی شکل گرفت و کم کم شدت یافت. هرچند روزهای سه و چهارشنبه به علت عدم استقبال متقاضیان با افت قیمت روبرو شدیم. احتمال می‌رود با عرضه بورس کالای روز دوشنبه، هفته آینده مجددا شاهد افزایش قیمت باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *