تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول دی ۹۹

معاملات بورس این هفته تحت تاثیر شیوه نامه جدید مبنی بر تعیین قیمت پایه بر اساس بهای جهانی فلزات، قرار داشت. 40 درصد افزایش نرخ شمش عرضه شده در بورس کالای این هفته، موجب شکل‌گیری روندی صعودی در بازار فولاد گردید. بطوری که شاهد افزایش 1000 تومانی در انواع مقاطع فولادی بودیم. روز سه‌شنبه مجددا این افزایش تکرار شد. که به علت نبود صورت قیمت، معماله‌ای شکل نمی‌گرفت. نهایتا از روز چهارشنبه قیمت‌ها روندی نزولی در پیش گرفتند. هرچند این کاهش به شدت افزایش آن نبود و معمالات بیشتتر بصورت توافقی انجام می‌ گرفت. از طرفی تقاضا برای بورس بی‌سابقه بود. چراکه از طرفی عرضه بصورت نقدی انجام پذیرفت. از طرف دیگر با توجه به تحویل کالای عرضه شده در اسفند ماه 1399، این آخرین ورقی بود که در بورس امسال عرضه گردید.

 

 

عواملی که ذکر شد متعاقبا بر بازار پروفیل هم اثر گذاشت. بطوریکه قیمت ورق‌های اکسین، فولاد مبارکه و کاویان با افزایش نرخ 600 تا 1000 تومانی همراه شد. البته غیر منطقی بودن این افزایش امری مبرهن برای همه بود. از این رو روز چهارشنبه مجددا شاهد افت بهای این مقطع بودیم. در این بین اما کمبود موجودی ورق گیلان بر بالا رفتن نرخ پروفیل گیلان دامن زد. بطور کلی احتمالا تا هفته آینده و اعلام مجدد بورس، بازار پروفیل ثبات نسبی داشته باشد.

در این بین تنها بازار استیل است که با روند کاهشی روزانه خود، در آرامش نسبی بسر می‌برد. شاید در ابتدا متقاضیان در انتظار کاهش بیشتر، از خرید کالای موردنظرشان خودداری می‌کردند؛ اما کندی این روند نزولی باعث شد از اواسط هفته، معاملاتی هرچند به صورت توافقی، شکل گیرد و از رکودی که هفته پیش شاهد آن بودیم درآید.

با توجه به آنچه در رابطه با بورس کالا و قمت جهانی فلزات گفته شد، مقاطع طویل هم با افزایش شدیدی روبرو گردید. تا جایی که قیمت میلگرد 10 تا 15 درصد افزایش یافت.اما این مساله از میزان تقاضا نکاست. احتمال میرود از هفته آینده با کاهش نسبی و بعد از آن مجددا شاهد ادامه روند صعودی قیمت هرچند با نوسان، باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *