تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته پایانی آذر ۹۹

شوک افزایش قیمت بر بازار فولاد، آیا رکود در پیش است؟

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر بورس کالا، قیمت جهانی فلزات و میزان عرضه و تقاضا بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

 

این هفته بازار مقاطع طویل به علت قیمت بالای شمش عرضه شده در بورس کالا و بالا رفتن بهای جهانی فلزات، با شوک افزایش نرخ روبرو شد. این نوسانات لحظه‌ای تا جایی پیش رفت که بسیاری از دارندگان کالا از اعلام قیمت محصولاتشان خودداری نمودند.

در بخش پروفیل هم اوایل هفته با ثبات قیمت مواجه بودیم. اما همانطور که پیشتر گفتیم،از روز دوشنبه تحت تاثیر بورس کالا و تصویب شیوه‌نامه جدید مبنی بر نزدیک شدن قیمت مقاطع فولادی به بورس جهانی، افزایش شدید کالاهای بالادستی و اولیه مانند شمش و اسلب را داشتیم. که این مساله باعث افزایش قیمت کلیه مقاطع فولادی گردید. این افزایش بنا به گفته اکثر بازاریان، ادامه خواهد داشت.

در این بین بازار استیل که پیشتر افزایش شدیدی را تجربه کرده بود، با توجه به وارداتی بودنش، بیش از هرچیز تحت تاثیر ثبات و حتی کاهش نسبی نرخ دلار، هفته آرامی را پشت سر گذاشت و با شیب ملایمی روند نزولی در پیش گرفت. به همین جهت بسیاری از خریداران به امید ادامه دار بودن این روند از خرید کالایشان خودداری نمودند. در نهایت باید گفت چشم انداز دلار تا دو هفته آینده به نظر ثابت می‌آید و انتظار تغییر چشمگیری در بازار استیل نمی‌ر‌ود.

در نهایت می‌خواهیم به بازار ورق اشاره کنیم که از دیگر مقاطع مستثنی نبود و تحت تاثیر بورس کالا به شدت آشفته بود. بطوریکه رکودی سنگین بر آن حاکم بود و نه تنها دارندگان کالا از اعلام قیمت خودداری می‌کردند، که متقاضیان هم تحت تاثیر این نوسانات دست از خرید کالایشان نگاه داشتند. هرچند روز چهارشنبه ماجرا به‌گونه دیگری رقم خورد و بسیاری خریداران برای تهیه کالای موردنظرشان دست بکار شدند.بطور کلی دلیل خاصی برای این هیجانات قیمتی نمی‌توان عنوان کرد.

در پایان باید گفت، احتمال می‌رود با همسو شدن نرخ عرضه پایه بورس با قیمت جهانی، هفته آینده با عدم تقاضا در بورس کالا مواجه شویم که متعاقبا بازار آهن‌آلات را با رکودی به مراتب شدیدتر از قبل روبرو سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *