تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته چهارم آذر ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر بورس کالا، نرخ ارز و میزان عرضه و تقاضا بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

 

تحلیل بازار فولاد این هفته از آیرومارت را با مقاطع طویل آغاز می‌ کنیم.در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، مقاطع طویل نوسانات زیادی را تجربه کرد. بطور مثال می‌توان از ناودانی نام برد که در روزهای آغازین با افزایش شدید و پس از آن مجددا با کاهش بها همراه شد. یا نبشی که روندی نسبتا نزولی داشت. هرچند قیمت میلگرد با ثبات نسبی همراه بود اما به علت بسته بودن مرزها، هاش با مشکل کمبود موجودی روبرو بود و نرخ آن به شدت افزایش یافت.

از سوی دیگر، قیمت پروفیل که در آغاز هفته با ثبات همراه بود؛ از روز دوشنبه و با عرضه ورق در بورس کالا افزایش یافت. علت این امر را می‌توان در تقاضای بالا جستجو کرد. هرچند این میزان از تقاضا مقطعی بود و این روند رو به بالا ماندگار نشد. تا جایی که در روز چهارشنبه شاهد افت قیمت بودیم. با توجه به هیجانی بودن این نوسانات، احتمال می‌رود تعدیل قیمت‌ها تا اواسط هفته آینده ادامه داشته باشد.

با اینکه به دلیل کاهش بهای ارز، نبود تقاضا و موافقت رهبری مبنی بر بررسی مجدد لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، فضای بازار ورق نوید کاهش می‌داد؛ اما از روز دوشنبه با افزایش شدید قیمت همراه شد. چرا که تایید بورس کالا، بازار ورق را هم مانند دیگر مقاطع دچار نوسان کرد و موجب افزایش 2000 تومانی بهای ورق گردید.
با توجه به اینکه در زمان افزایش قیمت مقاطع، دارندگان کالا جلوی فروش کالای خود را به امید افزایش بیشتر می‌بندند؛ انتظار داشتیم معاملات محدودی در بازار آهن انجام گیرد. اما اینبار رویه کاملا عکس همیشه بود و دارندگان کالا تمایل به فروش محصول خود داشتند. این تمایل تا جایی بود که نرخ نهایی معاملات با ارائه تخفیف از سوی فروشندگان و در نهایت توافقی انجام می‌گرفت. از این رو می‌توان نتیجه گرفت این روند صعودی کاذب بوده و از هفته آینده شاهد کاهش قیمت باشیم.

اما در بین تمامی مقاطع، بازار استیل هفته آرامی را پشت سر گذاشت و با ثبات نسبی همراه بود. البته به علت نوسانات نرخ ارز، میزان تقاضا کاهش یافته بود. که احتمال می‌رود این عدم تقاضا در نتیجه امید خریداران مبنی بر کاهش بیشتر قیمت‌ها باشد. هرچند در بازار استیل هم مانند ورق، معاملاتی هرچند با نرخ توافقی انجام می‌شد. در این بین پروفیل استیل سایز 20*20 که به دلیل کمبود موجودی با قیمت زیادی ارائه می‌شد، این هفته به بازار تزریق و موجبات کاهش بهای آن فراهم گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *