تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته سوم آذر ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر قیمت جهانی فولاد، نرخ ارز و افزایش بهای شمش بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

روند افزایشی بهای شمش و مقاطع فولادی در دنیا زمینه‌ساز بالا رفتن قیمت شمش و مقاطع فولادی در بازار داخل نیز شده است. از اینرو بسیاری از تولیدکنندگان، امکان صادرات محصول خود با قیمت 520 دلار به ازای هر تن را داشتند. همین مساله موجب افزایش تقاضا برای شمش در بورس کالا شده بود.

این هفته با توجه به اتمام محدودیت‌های کرونایی و ثبات نسبی بازار استیل، قیمت کالاهای استیل کاهش داشت و در برخی کالاها حتی پایه قیمت تغییر کرد . در کل این روند موجب افزایش درخواست گردید و باعث شد تا معاملات مجددا از سر گرفته شود. اگر هفته آینده در نرخ ارز تغییری ایجاد نگردد؛ احتمال می‌رود این ثبات ادامه داشته باشد.

بازار مقاطع طویل این هفته کاهشی بود اما از روز سه شنبه، با عرضه شمش در بورس کالا و بالا رفتن قیمت جهانی فلزات، با افزایش شدید 1000 تومانی درمقاطع طویل روبرو شدیم. البته از آنجا که عرضه و تقاضا به بی‌رمقی دو هفته گذشته نیست و بهبود پیدا کرده است، پیش‌بینی می‌شود قیمت‎ها به مرور تثبیت شوند.

این هفته در بخش ورق هم با افزایش شدید 900 تا 2500 تومانی قیمت روبرو بودیم. دلیل این امر را شاید بتوان در بهای شمش و تعیین قیمت بورس کالا بر اساس شیوه نامه جدید،جستجو کرد. تمامی اینها موجب نبود عرضه و تقاضا شده بود. اگر هم معامله‌ای شکل می‌گرفت، قیمت نهایی به صورت توافقی بین طرفین تعیین می‌شد.

بازار پروفیل هم از این روند صعودی بی‌نصیب نمانده بود و با اینکه نرخ دلار ثابت بود، اما تحت تاثیر شیوه نامه جدید و قیمت جهانی فولاد، با افزایش نرخ همراه بود. تا جایی که پایه بهای پروفیل از 17 هزار تومان به 22‌هزار تومان جهش داشت. هرچند پیش‌بینی روند پرتلاطم بازار کنونی تا حد زیادی مشکل است، اما آنچه مسلم است این است که حتی اگر از روز شنبه با روندی نزولی روبرو باشیم؛ شیب افت قیمت به تندی افزایش آن نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *