تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته دوم آذر ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر منع تردد به علت شیوع ویروس کرونا و تغییر نحوه توزیع و قیمت‌گذاری شمش در بورس کالا بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

تحلیل قیمت مقاطع طویل

روند کاهشی قیمت مقاطع فولادی تا روز دوشنبه همچنان ادامه داشت.اما از روز سه‌شنبه و با اعلام تغییر نحوه توزیع و قیمت‌گذاری شمش در بورس کالا، این روند متوقف شد. در واقع قیمت‌گذاری مبنی بر شیوه‌نامه جدید، شوک زیادی به بازار فولاد وارد ساخت و موجب افزایش 700 الی 800 تومانی مقاطع طویل گردید.
هرچند این افزایش قیمت با عدم تقاضا روبرو شد اما روند بازار مجدد صعودی شد و این مساله موجب سردرگمی آن گردید.
با توجه به عدم استقبال از بورس کالای این هفته و روند نزولی نرخ ارز، احتمال می‌رود از هفته آینده مجددا شاهد کاهش قیمت مقاطع فولادی باشیم. البته در این بین، هاش به علت کمبود موجودی و دشواری واردات آن، از این روند تبعیت نخواهد کرد و همچنان با قیمت بالایی به فروش خواهد رسید.

تحلیل قیمت بازار استیل

بازار استیل این هفته همچنان تحت تاثیر محدودیت‌های کرونایی قرار داشت. چنانکه تا اواسط هفته قیمت استیل روندی نزولی داشت. هرچند حجم معاملات پایین بود. از اواسط هفته افزایش ناچیزی در نرخ ارز اتفاق افتاد اما این قضیه باعث بالارفتن قیمت فولاد نشد و حتی حجم خرید و فروش‌ها افزایش پیدا کرد. بطور کلی بازار استیل این هفته وضعیت شفافی نداشت و با توجه به اینکه برخی دارندگان کالا قیمت‌ها را کاهش دادند و عده ای دیگر قیمت کالای خود را ثابت نگه داشتند، برای یک کالا قیمت‌های مختلفی وجود داشت. احتمال می‌رود از هفته آینده و با برداشته شدن محدودیت‌ها، میزان تقاضا و در پی آن حجم معاملات افزایش یابد.

تحلیل قیمت بازار ورق

بازار ورق هم مانند استیل تحت تاثیر محدودیت‌های رفت و آمد این دو هفته بود. بسیاری از شرکت‌های مصرف کننده تعطیل بودند و اگر هم معامله‌ای انجام می‌شد بین بازاریان اتفاق می‌افتاد. آخر هفته به دلیل زمزمه‌های مبنی بر خروج از برجام، یک شوک قیمتی به بازار وارد شد و قیمت مقاطع فولادی کمی افزایش داشت. هرچند به نظر می‌رسد از هفته آینده بازار دوباره روند نزولی را تجربه کند.

تحلیل قیمت بازار پروفیل

این هفته هم همچنان بازار پروفیل حالتی نیمه تعطیل داشت. هرچند تا اواسط هفته قیمت پروفیل پایین بود اما خبری از متقاضی نبود.
از روز سه شنبه بنا به دلایل پیشتر ذکر شده‌ی پیرامون بورس کالا شاهد افزایش قیمت پروفیل بودیم. که باعث خرید هیجانی بسیاری از متقاضیان گردید. بسیار بعید است این افزایش ماندگار باشد و هفته آینده به احتمال زیاد شاهد کاهش مجدد قیمت‌ها خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *