تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول آذر ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر منع تردد به علت شیوع ویروس کرونا و احتمال تعطیلی بازار آهن و نرخ ارز بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

تحلیل قیمت مقاطع فولادی در هفته‌ای که گذشت

هرچند دستور ستاد ملی کرونا مبنی بر محدودیت‌های دو هفته‌ای در جهت مبارزه با ویروس کرونا، موجب تعطیلی بازار آهن و کسب و کار‌ها نشد؛ اما بر روی روند کاهشی قیمت مقاطع فولادی تاثیر گذاشت و آن را تشدید کرد. در این بین کالاهای استیل تغییر چندانی نداشت. البته نبود تقاضا هم بر این روند دامن زد. دارنده‌های کالا به دلیل احتمال ادامه‌دار بودن کاهش قیمت ارز، تمایل به فروش کالای خود داشتند. هرچند این تمایل به معنی بازار پررونق نبود و این هفته با رکود نسبی مواجه بودیم و قیمت نهایی معاملات بیشتر به صورت توافقی بین طرفین تعیین می‌شد.احتمال می‌رود ادامه‌دار بودن این تعطیلات در هفته آینده و همچنین اطمینان از انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا، باعث شود همچنان روند کاهشی نرخ ارز و مقاطع فولادی ادامه داشته باشد.

در بخش مقاطع طویل هم روند به همین شکل بود و در پی کاهش نرخ ارز، قیمت تمامی مقاطع طویل روندی نزولی را طی کرد.در واقع پایان انتخابات به نفع بایدن باعث بوجود آمدن امیدواری‌هایی مبنی بر بازگشت به برجام و کاهش تحریم‌ها و همینطور خبرهای خوشایند درمورد کشف واکسن کرونا توانسته این روند کاهشی مقاطع طویل را حفظ و حتی تشدید کند.

تعطیلی برخی مشاغل در پی قانون منع تردد و موکول شدن خرید کالای مورد نیازشان به بعد از تعطیلات و از طرفی کاهش نرخ ارز، موجب نبود تقاضا در بازار پروفیل شد. همچنین بنابر اخبار مبنی بر اعمال محدودیت‌های بیشتر از روز شنبه، احتمال می‌رود مشاغل بیشتری مثل کارگاه‌های ساختمانی تعطیل باشند. در نتیجه پیش بینی می‌کنیم بازار آهن همچنان با رکود نسبی همراه باشد.

در این بین بازار ورق هم تجربه‌ مشابهی را پشت سر گذاشت. بر اساس حمایت اتاق ایران از شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد و کشف و تعیین قیمت بر مبنای رقابت در بورس کالا، می‌توان گفت گامی بزرگ در جهت ایجاد توازن در زنجیره آهن و فولاد برداشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *