تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته چهارم آبان ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر منع تردد به علت شیوع ویروس کرونا و احتمال تعطیلی بازار آهن و نرخ ارز بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

قیمت ورق

روند هفته قبل بازار ورق مبنی بر کاهشی شدن قیمت‌ها، این هفته با شیب کم‌تری ادامه داشت و می‌توان گفت به ثبات نسبی رسید. تا جایی که نرخ نهایی معاملات بیشتر به صورت توافقی تعیین می‌شد. به علت شرایط ویژه ناشی از ویروس کرونا و زمزمه‌هایی مبنی بر تعطیلی دو هفته‌ای، بسیاری از متقاضیان دست به خرید کالای مورد نیاز خود زدند تا بتوانند از ضررهای ناشی از عدم موجودی و یا حمل و نقل کالای خود جلوگیری کرده باشند. هرچند در این بین ورق st52 اکسین به علت کمبود موجودی با افزایش قیمت همراه بود.

قیمت میلگرد

مقاطع طویل در هفته‌ای که گذشت

این هفته قیمت مقاطع طویل تحت تاثیر نرخ دلار با ریزش 1000 تومانی همراه بود. قرنطینه و تعطیلی دو هفته‌ای هم مزید بر علت شد. تا جایی که پیش‌بینی می‌شود این روند کاهش تا هفته‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.

قیمت ورق استیل

تحلیل بازار استیل

بازار این هفته استیل هم در پی کاهش نرخ ارز روندی نسبتا نزولی داشت. هرچند ورق براق و پروفیل استیل سایز 20 به علت کمبود موجودی، با این روند همراه نبود. در این میان ورق مات 304 بیشتر به صورت توافقی معامله می‌شد.
در نهایت دستور ستاد ملی کرونا مبنی بر منع تردد، در بازار استیل دو رویکرد ایجاد کرد. عده‌ای که به امید ادامه‌دار بودن این روند کاهشی از خرید دست نگه داشته‌اند. عده‌ای هم به علت نیاز فوری خرید خود را انجام دادند تا در صورت منع تردد، در رابطه با بارگیری و حمل و نقل کالای مورد نظرشان به مشکل برنخورند.

قیمت پروفیل

تحلیل قیمت پروفیل

اما از آنجاکه اعلام شد این منع تردد به منزله تعطیلی کامل نیست؛ از روز دوشنبه شاهد بهبود بازار پروفیل بودیم.
کاهش قیمت پایه‌ی عرضه بورس کالا شاید موجب افزایش تقاضا نشد، اما باعث شد بازار پروفیل این روند کاهشی را حفظ کند. پروفیل هم مانند استیل به دلایل پیشتر ذکر شده، از روز سه شنبه با افزایش تقاضا روبرو بود که این فشار تقاضا باعث افزایش قیمت نشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مقاطع فولادی می‌توانید به بخش وبلاگ سایت آیرومارت مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *