تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته سوم آبان ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر نرخ ارز، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و میزان عرضه و تقاضا بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

 

این هفته هیجانات ناشی از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ادعای هر دو کاندید مبنی بر پیروزی، به چالش کشیده شدن آرای برخی ایالات و در نهایت دامن زدن خبرگزاری‌ها بر این موارد، موجب تلاطم در بازار ارز و فولاد گردید.

بازار فولاد در تلاطم

بازار پروفیل هم تحت تاثیر همین نوسانات، در آغاز هفته با کاهش قیمت و از روز دوشنبه با افزایش نسبی همراه بود. از آنجاکه این تلاطم‌ها ، تا به ثبات نرسیدن دلار ادامه خواهد داشت؛ قیمت بیشتر معمالات به صورت توافقی تعیین گردید.به طور کلی این روند زمانی شکل مشخصی خواهد گرفت و به تعادل خواهد رسید که انتخابات آمریکا به نتایج مبرهن و ثابتی برسد.

اما به محض اینکه بایدن به عنوان پیروز انتخابات معرفی شد، قیمت مقاطع طویل تا حدود 1000 تومان کاهش پیدا کرد. هرچند این کاهش قیمت نسبت به افزایشی که در هفته‌های گذشته شاهد آن بودیم، ناچیز است. به عنوان مثال قیمت تیرآهن پس از تجربه نوسانات متعدد به نرخ دو هفته قبل خود بازگشت. از طرفی با تغییر قیمت دلار، قیمت مقاطع طویل از روز دوشنبه مجددا بالا رفت. تمامی این موارد موجب شده بازار با نبود عرضه و تقاضا روبرو باشد. در این بین کمبود موجودی هاش موجب افزایش مجدد نرخ این مقطع شد.

بازار ورق این هفته هم مانند دیگر مقاطع به دو بخش قبل و بعد از انتخابات تقسیم می‌شد. به این صورت که بعد از اعلام نتایج انتخابات، قیمت ورق به شدت کاهش یافت. اما این وضعیت ناپایدار بود و بازار ورق مجددا به حالت قبل بازگشت. در کل این نوسانات لحظه‌ای موجب استهلاک شدید بازار فولاد و بالا بودن احتمال ریسک در آن شده است. به همین دلیلی پیشنهاد می‌کنیم افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در بازار آهن ندارند و تنها برای مصارف شخصی خود خرید می‌کنند، نسبت به این نوسانات بی‌توجه بوده و در هر زمان و با توجه به نیاز خود کالای موردنظرشان را خریداری نمایند.

در ادامه هفته قبل با ثبات قیمت استیل همراه بودیم. بسیاری انتظار داشتند با کاهش نرخ ارز، بتوانند استیل را قیمت ارزان‌تری تهیه کنند. اما باید گفت بازار استیل همواره بعد از یک یا دو هفته نسبت به نرخ ارز واکنش نشان می‌دهد. بالا رفتن مجدد نرخ ارز در اواسط هفته و عدم تغییر دربازاراستیل، مهر تایید ی بود بر این ادعا. چراکه بسیاری منتظر کاهش قیمت بودند اما با گذشت چند روز از افت ارز این اتفاق در بازار استیل نافتاد و مجددا تقاضا افزایش یافت.

به عقیده بسیاری از فعالان حوزه آهن کاهش قیمت در بازار آهن با ورود یک تامین کننده قوی مانند دولت و تزریق کالای مورد نیاز به بازار آهن آلات اتفاق می‌افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *