تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته دوم آبان ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر نرخ ارز، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و قیمت بورس کالا بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

 

تحلیل قیمت بازار پروفیل

این هفته بازار پروفیل تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود. با توجه به شایعات مبنی بر پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات، شاهد تلاطم و افزایش نرخ پروفیل بودیم. تنها عاملی که می‌تواند کمی به روند بازار جهت دهد، نتایج این انتخابات خواهد بود و تا پیش از آن هیچگونه نظر قطعی مبنی بر چگونگی روند بازار کنونی نمی‌توان داد.

تحلیل قیمت بازار استیل

بازار استیل هم تا قبل از روز دوشنبه رو به کاهش و با ثبات نسبی همراه بود. از آننجاکه افزایش نرخ ارز دقیقا قبل از تعطیلات اتفاق افتاد، ما تفاوتی در قیمت استیل مشاهده نکردیم. هرچند روز چهارشنبه با افزایش نسبی قیمت روبرو شدیم. بسیاری از خریداران بر این عقیده هستند که با روی کار آمدن بایدن، قیمت‌‌ها کاهش پیدا خواهد کرد، در نتیجه از خرید کالای مورد نظرشان خودداری کردند. از طرفی دارندگان کالا با نظر به اینکه در صورت انتخاب ترامپ قیمت‌ها افزایش پیدا خواهد کرد؛ از فروش کالایشان خودداری کردند. به همین دلیل بازار با ابهام روبرو بود.

تحلیل قیمت بازار ورق

در بخش ورق هم نظریه‌ها و پیش بینی‌های مختف مبنی بر پیروزی هریک از کاندیداها باعث کاهش و افزایش ناگهانی قیمت‌ها می‌شد. در کل می‌توان گفت این روند بیشتر به سمت افزایش قیمت ورق و در نتیجه کاهش معاملات جهت‌دهی شده بود. چراکه دارندگان کالا با وجود این تلاطمات تمایل کمتری به فروش کالای خود داشتند.

تحلیل قیمت بازار طویل

اوایل هفته و با کاهش نرخ ارز شاهد پایین آمدن قیمت مقاطع طویل بودیم.از روز دوشنبه و شروع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شاهد افزایش مجدد نرخ ارز و متعاقبا قیمت مقاطع فولادی بودیم. در این بین بازار هاش به علت کمبود موجودی با تلاطم بیشتری همراه بود. پیش‌بینی می‌شود این روند افزایشی مقاطع طویل تا هفته آینده ادامه داشته باشد.

اما آنچه مسلم است این است که تا معلوم شدن نتیجه انتخابات رسایت جمهوری امریکا و وضعیت نرخ ارز، هیچ نظر دقیقی نمی‌توان داد. شاید بسیاری بر این باور باشند که با روی کار آمدن دوباره‌ی ترامپ قیمت‌ها مجددا افزایش پیدا کند. اما با توجه به اینکه خیلی از مقاطع حداکثر رشد خود را تجربه کرده‌اند و بازار کشش افزایش بیشتری ندارد؛ امکان اینکه با ثبات قیمت روبرو باشیم هم دور از انتظار نیست.

تحلیل هر هفته بازار فولاد را با آیرومارت دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *