تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول آبان ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر نرخ ارز، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و قیمت بورس کالا بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

 

تحلیل قیمت مقاطع فولادی در هفته اول آبان 99

این هفته با پایین آمدن نرخ ارز، بازار استیل با ثبات نسبی همراه بود. هرچند بی اعتمادی به این نوسانات ارزی موجب شده بسیاری از دارندگان کالا در مقابل کاهش قیمت، مقاومت نشان دهند و یا به امید بروز تغییراتی در هفته‌های آینده، از فروش کالایشان خودداری کنند. این رویکرد دارندگان کالا موجب شد تا شاهد تفاوت قیمت چندهزارتومانی دربرخی کالاهای استیل، بخصوص در مواردی که با کمبود موجودی روبرو بودیم، باشیم.

قیمت ورق این هفته در ادامه روند نزولی نرخ ارز هفته پیش، کاهش داشت. این مساله باعث شده بود تا خرید و فروش ورق به صورت توافقی انجام شود. هم اکنون بازار به دو دسته تقسیم شده است. عده‌ای بر این عقیده هستند که قیمت مقاطع بالاست و عده‌ای بر این نظرند که قیمت‌ها کاهش یافته. از همین رو و با افزایش تقاضا نسبت به هفته قبل، بیشتر دارندگان کالا تمایل به فروش دارند. بطور کلی بازار مقاطع فولادی در بلاتکلیفی بسر می‌برد. از عوامل موثر بر آن، نوسانات ارزی. قیمت پایه بورس کالا، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌توان نام برد.

این هفته بعد از تعطیلات و از روز دوشنبه، بازار پروفیل بازگشایی شد. هرچند به دلیل نزدیک بودن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قیمت پروفیل کمی کاهش داشت ولی معاملات بصورت توافقی انجام می‌پذیرفت و بازار از روند مشخصی پیروی نمی‌کرد. احتمال می‌رود این نوسانات تا دو هفته آینده و مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا ادامه داشته باشد. شاید وجود همین احتمال باعث شده است که این هفته هم با تقاضای کمی روبرو باشیم.

بازار مقاطع طویل در ادامه روند هفته پیش و مخالفت مجلس مبنی بر مخالفت با دستوری شدن قیمت‌ها، با ثبات همراه بود.در این میان قیمت تیرآهن با نزول نسبی همراه شد. کمبود موجودی هاش نیز موجب شد نرخ این مقطع افزایش یابد. احتمال می‌رود با ثبات ارز، هفته آینده شاهد پایین آمدن قیمت مقاطع طویل باشیم.

One thought on “تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول آبان ۹۹

 1. علی میگوید:

  “از همین رو و با افزایش تقاضا نسبت به هفته قبل، بیشتر دارندگان کالا تمایل به فروش دارند”

  میشه مفهوم این جمله تون رو بگید؟! چطوری با افزایش تقاظا تمایل به فروش یا عرضه زیاد میشه؟

  • وحید روستایی میگوید:

   سلام دوست عزیز
   در هفته های پایانی مهر کاهش قیمت فولاد باعث رکود و عدم تمایل به خرید شد، با تداوم نسبی و کاهش دوباره قیمت دلار، خریداران به دلیل نیاز بالا تقاضای خود را ثبت کردند و دارندگان کالا به دلیل پیش بینی کاهش دوباره بهای مقاطع فولادی و جلوگیری از ضرر، به فروش مبادرت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *