تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته آخر مهر ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی عوامل موثر بر قیمت مقاطع فولادی مانند نرخ ارز، بورس کالا، تصمیمات وزارت صمت و میزان عرضه و تقاضا پرداخته‌ایم.

 

قیمت دلار، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت مقاطع فولادی

این هفته کاهش دلار بر روی تمام مقاطع فولادی اثر گذاشت.
شاید قیمت استیل با افزایش نرخ دلار به صورت لحظه ای عوض می‌شد؛ اما با کاهش نرخ ارز این اتفاق نیفتاد و دارندگان کالا در برابر کاستن قیمت کالای خود مقاومت نشان دادند. این امر موجب ثابت ماندن بازار استیل بر روی قیمت‌های قبل از کاهش نرخ ارز شد. در نهایت این روند باعث شد تا بسیاری از دارندگان کالا 3 رویکرد مختلف از خود نشان دهند. اول اینکه به علت این تلاطم‌ها عده ای از اعلام قیمت سر باز زدند. عده ای قیمت کالای خود را در پی کاهش نرخ ارز پایین آوردند. در نهایت برخی دارندگان کالا هم قیمت خود را ثابت نگاه داشتند.
سرعت کاهش نرخ ارز این هفته موجب شد تا متقاضیان با امید به ادامه این روند، از خرید خودداری کنند. به همین علت کمترین قیمت اعلام شده توسط دارندگان کالا مبنای معاملات قرار می‌گرفت و خرید و فروش‌ها به صورت توافقی انجام می‌پذیرفت.

روزهای یکشنبه و دوشنبه با بالا رفتن قیمت دلار، بازار آهن با افزایش همراه بود. از روز سه شنبه با توجه به وارد شدن ارز از عراق و تزریق آن به بازار، قیمت مقاطع فولادی هم کاهش یافت.
در جلسه روز چهارشنبه مجلس، مبنی بر نحوه قیمت گذاری در بورس، کمیسیون صنایع مجلس با همکاری وزارت صنعت و معدن، در رابطه با خارج کردن قیمت‌گذاری بورس از حالت دستوری، تصمیماتی گرفتند. این تصمیمات در کوتاه مدت بر بازار آهن آلات تاثیر گذاشته و موجب کاهش نسبی قیمت‌ها شده است. باید دید این تاثیرات در دراز مدت به چه صورت خواهد بود.
هم اکنون زمزمه‌هایی از شمش 8 هزار تومانی به گوش می‌رسد، که در صورت عملی شدن آن، بازار فولاد طی دو ماه آینده شاهد افت شدید قیمت‌ها خواهد بود. در غیر این صورت هفته آینده شاهد ثبات و یا افزایش قیمت برخی مقاطع خواهیم بود. در واقع تا زمان گذر از این حباب و واقعی شدن قیمت‌ها، احتمال رکود در بازار همچنان وجود دارد.

به علت کاهش شدید دلار و دستورالعمل جدید وزارت صمت که پیشتر به آن اشاره شد؛ از روز دوشنبه شاهد روند کاهشی قیمت مقاطع طویل بودیم. هرچند این امر موجب افزایش تقاضا نشد و همچنان بازار مقاطع طویل با رکود نسبی مواجه است.

مهم‌ترین اتفاق در بخش ورق، همین کاهش دلار بود.هم اکنون با دو رویکرد متفاوت روبرو هستیم. اینکه در روزهای آینده شاهد کاهش نرخ ارز خواهیم بود یا افزایش آن؟! به همین سبب می‌توان گفت تلاطم بازار کنونی صرفا هیجانی است. همانطور که پیشتر افزایش قیمت‌ها جنبه هیجانی داشت. از این رو کاهش قیمت ورق فولاد مبارکه موجب شد ارزان شدن این مقطع با شیب نسبتا تندی اتفاق بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *